Film

Na wysokich obrotach

Recenzja filmu: "Wyścig", reż. Ron Howard

materiały prasowe
Historia rywalizacji sportowej dwóch legendarnych kierowców Formuły 1: Nikiego Laudy i Jamesa Hunta jest na tyle pasjonująca, że aż dziw, że dopiero po 40 latach zdecydowano się ją przedstawić na dużym ekranie.

Lauda uosabiał to wszystko, czego w wybitnych sportowcach zwykle się nie lubi: zawziętość, maniacką pracowitość, arogancję oraz kompletny brak charyzmy poparty karykaturalnym wyglądem (rywale wołali na niego „Szczur”). Za to pochodzącego z Anglii Hunta wszyscy uwielbiali. Miał talent, urodę, wdzięk, ambicję. Był królem życia, a czas przeznaczony na trening marnotrawił na rozliczne romanse, alkohol oraz inne hedonistyczne zachcianki. Mówiąc wprost para ta idealnie oddawała archetypiczny konflikt dwóch geniuszy, reprezentujących przeciwstawne strategie życiowe filmowo kojarzone dotąd z duetem  Salieri/Mozart. „Wyścig”  Rona Howarda jest kapitalnym, trzymającym w napięciu widowiskiem sportowym. Udało się w nim odtworzyć dawne realia rajdowych walk o tytuł mistrza świata. Ale przykuwa uwagę przede wszystkim niebanalnym portretem współczesnych gladiatorów, którzy by dopiąć wyznaczonego celu rzucają na szalę swoje życie.

Wyścig, reż. Ron Howard, prod. USA, 123 min.

Reklama

Czytaj także

Kultura

Zapomniana historia Mietka Kosza

Film Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza” z brawurową rolą Dawida Ogrodnika przypomina wielką postać tytułowego niewidomego pianisty. To powód, by raz jeszcze zastanowić się nad wciąż nośnym mitem artysty straceńca.

Mirosław Pęczak
19.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną