Film

Powrót Sherlocka

Recenzja serialu: "Sherlock", reż.Mark Gatiss, Steven Moffat

"Sherlock", reż.Mark Gatiss, Steven Moffat BBC Entertainment / BBC
Nowoczesne podejście do historii Sherlocka Holmesa z licznymi odwołaniami do opowiadań Conan Doyle’a, pełne pięknych kadrów i ciekawych pomysłów realizatorskich.

Serial, który zadebiutował w 2010 r., jest fenomenem współczesnej telewizji. Mimo że każda seria – nietypowo – ma zaledwie trzy odcinki trwające po 1,5 godziny, cieszy się olbrzymią popularnością wśród widzów na całym świecie i znalazł się w ofercie ponad 200 stacji telewizyjnych. Niedawno sam premier Cameron musiał się tłumaczyć przed chińskimi dziennikarzami z faktu przeciągania się produkcji kolejnego sezonu. Odtwórcy głównych ról Benedict Cumberbatch i Martin Freeman – przed „Sherlockiem” znani przede wszystkim widowni brytyjskiej – obecnie pojawiają się w najważniejszych produkcjach sezonu, w tym w „Hobbicie”, gdzie Martin Freeman gra tytułową rolę, a Cumberbatch użyczył głosu i ruchów Smaugowi.

Skąd takie sukcesy? Mark Gatiss i Steven Moffat stworzyli serial łączący nowoczesne podejście do historii Sherlocka Holmesa z licznymi odwołaniami do opowiadań Conan Doyle’a, pełne pięknych kadrów i ciekawych pomysłów realizatorskich. W premierowym odcinku III sezonu skończą się domysły i spekulacje na temat tego, jak Sherlock sfingował swoją śmierć. Fabuła koncentruje się wokół reakcji doktora Watsona na powrót jego współlokatora. Zwłaszcza że po latach żałoby znów układa sobie życie z uroczą Mary Morstan. Pierwszy odcinek jest luźno oparty na opowiadaniu Conan Doyle’a „Empty House”, ale ponowne spotkanie Sherlocka i Watsona zapowiada się bardziej emocjonująco niż to znane z literatury.

 

Sherlock, sezon III, BBC Entertainment, od 12 stycznia

Polityka 2.2014 (2940) z dnia 07.01.2014; Afisz. Premiery; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Powrót Sherlocka"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną