Film

Szpieg bohater

Recenzja filmu: "Jack Strong", reż. Władysław Pasikowski

"Jack Strong", reż. Władysław Pasikowski Vue Movie Distribution / materiały prasowe
Dla młodych Polaków to już tylko odległa historia, którą Pasikowski zajmująco opowiada.

Pasikowski lubi mocne otwarcia i takie zobaczymy w jego nowym filmie. Z przerażeniem oglądamy, jak sowieccy funkcjonariusze wrzucają do hutniczego pieca kolegę, który zdradził Związek Radziecki. Operacja jest tajna, nie na tyle jednak, żeby nie dowiedzieli się o niej ci, którzy kiedykolwiek mieliby ochotę narazić się imperium. Pułkownik Ryszard Kukliński doskonale zdaje sobie sprawę, jak niebezpiecznego zadania się podejmuje, nawiązując współpracę z CIA. Ceniony w sztabie Układu Warszawskiego planista (odpowiedzialny m.in. za przygotowania inwazji wojsk polskich na Czechosłowację) w pewnym momencie stwierdza bowiem, że Rosjanie przygotowują plany wojenne, z których wynika, że w odwecie wojska NATO „zrobią nam Hiroszimę”. Przełom, jak na romantycznego bohatera przystało, jest gwałtowny, trudno tu mówić o psychologii, może raczej o szlachetnej naiwności (to planista Kukliński dotychczas nie wiedział, czym się zajmują sztaby wrogich sojuszy wojskowych?). W ogóle ta część sztabowo-wojskowa jest mniej udana.

Na szczęście im dalej, tym lepiej. Najlepiej jest wtedy, gdy Władysław Pasikowski robi to, co potrafi najlepiej, czyli kino akcji. Przygotowania do ucieczki, ewakuacja pułkownika z rodziną – tu mamy porządny, trzymający do końca w napięciu film, mimo że – i to jest sukces reżysera – finał z grubsza znamy.

Nie należy się spodziewać, by po premierze „Jacka Stronga” ponownie rozgorzała debata: Kukliński bohater czy zdrajca? Nie tylko dlatego, że film daje jednoznaczną odpowiedź: bohater patriota. Po prostu dla młodych Polaków to już tylko odległa historia, którą Pasikowski zajmująco opowiada. Co może prowadzić do ryzykownego uogólnienia, że niektóre dramatyczne wydarzenia z czasów PRL stają się dzisiaj już tylko tematem na kino gatunkowe.

 

Jack Strong, reż. Władysław Pasikowski, prod. Polska, 120 min

 

Polityka 6.2014 (2944) z dnia 04.02.2014; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Szpieg bohater"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną