Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Film

Przemoc w rodzinie

Recenzja filmu: „Żona policjanta”, reż. Philip Gröning

Alexandra Finder i David Zimmerschied jako toksyczne małżeństwo Alexandra Finder i David Zimmerschied jako toksyczne małżeństwo Stowarzyszenie Nowe Horyzonty / materiały prasowe
Piękna, delikatna więź matki z córką oraz toksyczna żony z mężem.

Według Philipa Gröninga, reżysera, scenarzysty, a zarazem operatora wstrząsającego dramatu „Żona policjanta”, tematem jego filmu nie jest przemoc domowa. Są nimi wewnątrzrodzinne relacje. Piękna, delikatna więź matki z córką oraz toksyczna żony z mężem. Miłość i agresja. Pośrodku dziecko, które musi dokonać wyboru. Sensem filmu jest ukazanie sposobu przekazywania tych emocji i pytanie, jak one kształtują. Czy uczą kochać? W pozornie niepodobnym, lecz równie poruszającym dokumencie Gröninga „Wielka cisza” o życiu zakonnym także chodziło o trudne sprawy. Bóg i czas. Co tworzy duchowość? Ta kwestia powraca i w „Żonie policjanta”, tyle że nie wprost, jakby z przeciwnej strony, poprzez obraz destrukcji. Gröning opowiedział historię rozpadu małżeństwa oszczędnym, ascetycznym językiem. Każda scena, potraktowana niczym rozdział książki, zaczyna się i kończy planszami zapowiadającymi jej koniec i początek. Zrazu to drażni, ale zabieg jest celowy i pozwala lepiej zrozumieć intencje autora, który jak ognia chciał uniknąć realistycznego spłaszczenia. M.in. za ten efekt, pozwalający czytać film jak medytację, otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu w Wenecji.

Żona policjanta, reż. Philip Gröning, prod. Niemcy, 175 min

Polityka 12.2015 (3001) z dnia 17.03.2015; Afisz. Premiery; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Przemoc w rodzinie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Przerwane porwanie: koszmar 14-latki z Poznania. „To już z nią zostanie”

Tylko niesamowity zbieg okoliczności sprawił, że policji udało się przerwać udrękę 14-latki porwanej w Poznaniu przez matkę jej koleżanki. Było golenie głowy, przypalanie papierosami, gwałt. Co dalej by wymyśliła ta kobieta?

Violetta Krasnowska
03.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną