Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Film

Nie tylko szczęki

Recenzja serialu: „Rekin”

„Rekin”, BBC Earth „Rekin”, BBC Earth BBC
W postaci człowieka te od 400 mln lat największe drapieżniki wodne spotkały największego wroga. I w człowieku mogą znaleźć obrońcę.

W czterech godzinnych odcinkach wspaniałego serialu dokumentalnego BBC Earth zmienia wizerunek rekina, utrwalony m.in. przez kultowe, obchodzące w tym roku 40-lecie „Szczęki” Stevena Spielberga. Nie cichcem atakujący przy plażach ludojad (rocznie ginie wskutek niesprowokowanego ataku rekina średnio sześć osób, w 2014 r. zginęły trzy; twórcy dokumentu spędzili z rekinami w wodach całego globu 2648 godz. i przez cały ten czas nie zostali ani razu zaatakowani), ale ponad 510 gatunków różniących się rozmiarem, kształtem, sposobami polowania i warunkami życia. Najmniejszy zmieści się w dłoni, największy ma rozmiary autobusu, najwolniejszy wygląda, jakby dryfował głęboko pod lodem Grenlandii (dożywa 200 lat), najszybszy bez trudu wyprzedza motorówki.

W pierwszym odcinku autorzy cyklu skupiają się na prezentacji sposobów polowania kolejnych gatunków (żyjący u wybrzeży Indonezji łobegong brodaty wabi ofiary, udając płetwą płynącą rybę, gdy prawdziwe ryby podpływają do rzekomej koleżanki, ich los jest już przesądzony, a żyjący w Wielkiej Rafie Koralowej rekin epolet żeruje po odpływie, do wody wraca, używając płetw jak nóg...). W kolejnych m.in. pokazują rekiny jako istoty społeczne, wychowujące małe w swoistych żłobkach i zdolne porozumiewać się w niezwykle skomplikowany sposób.

Nowoczesne technologie pozwalają człowiekowi odkrywać kolejne, żyjące w niedostępnych dotąd obszarach mórz i oceanów gatunki, a filmowcom docierać do nich z kamerami. Z drugiej strony rabunkowa gospodarka morska powoduje, że dziś wyginięciem zagrożone jest 25 proc. rekinów i płaszczek. W postaci człowieka te od 400 mln lat największe drapieżniki wodne spotkały największego wroga. I w człowieku mogą znaleźć obrońcę.

Rekin, BBC Earth, początek emisji czteroodcinkowego serialu dokumentalnego 23 sierpnia, godz. 11.00

Polityka 34.2015 (3023) z dnia 18.08.2015; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie tylko szczęki"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Historia

Ludzie, podludzie i zwierzęta w Trzeciej Rzeszy. Pozornie niewinna historia

Ogród Zoologiczny Buchenwald pokazuje, że dla narodowych socjalistów ochrona zwierząt i zbrodnie przeciwko ludzkości nie były niczym sprzecznym.

Jan Mohnhaupt
26.06.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną