Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Film

Polski mudżahedin

Recenzja filmu: „Czarodziejska góra”, reż. Anca Damian

„Czarodziejska góra”, reż. Anca Damian „Czarodziejska góra”, reż. Anca Damian Solopan / materiały prasowe
Film jest poetycką ilustracją biografii Winklera, zrealizowaną w formie animowanej impresji.

Czarodziejska góra, o której mowa u Anki Damian, z powieścią Tomasza Manna nie ma nic wspólnego. To alpejski szczyt Mont Maudit w masywie Mont Blanc, na którym zginął Adam Jacek Winkler, legendarny antykomunistyczny opozycjonista, jedyny Polak walczący w szeregach mudżahedinów przeciwko sowieckiej agresji w Afganistanie w latach 80. ubiegłego wieku. Film jest poetycką ilustracją biografii Winklera, zrealizowaną w formie animowanej impresji. Narrację budują padające z offu słowa żegnającego się z życiem bohatera, układające się w senny dialog z ukochaną, porzuconą przez niego córką, której stara się wytłumaczyć motywy swojego postępowania. O samej córce niczego szczególnego się nie dowiadujemy, odgrywa rolę cierpliwej spowiedniczki, wszystko rozumiejącej kobiety, całkowicie identyfikującej się z trudnymi wyborami i punktem widzenia ojca.

Winkler jawi się w „Czarodziejskiej górze” jako stuprocentowy romantyk, oddany idei walki z czerwoną zarazą. Zmieniający świat rycerz, trawiony gorączką zemsty (ojciec zginął w Katyniu), chciał być drugim kapitanem Ahabem. Nie ukończywszy ASP, z emigracyjnym paszportem wyjechał do Paryża w 1965 r., gdzie zderzył się z rzeczywistością polityczną sympatyzującej z komunistami Francji. Najbardziej wzruszającym fragmentem filmu jest opowieść o mądrej kozie, ostrzegającej partyzantów przed rosyjskimi żołnierzami, którą waleczni Afgańczycy musieli zabić, żeby ratować rannego bojownika.

Szalona historia i niesamowity życiorys Winklera nie przełożyły się jednak na intrygujący film. Ciekawa oprawa plastyczna nie kompensuje fabularnych i psychologicznych luk. Nie unosi opowieści tak wysoko jak wstrząsający debiut reżyserki „Droga na drugą stronę”, o romskim emigrancie niesłusznie oskarżonym o kradzież, podejmującym strajk głodowy w krakowskim więzieniu.

Czarodziejska góra, reż. Anca Damian, prod. Francja, Polska, Rumunia, 95 min

Polityka 50.2015 (3039) z dnia 08.12.2015; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Polski mudżahedin"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Historia

Orgazm, pianole i supertorpedy. Czyli jak powstała superbroń

Ona nazywała się Hedy Lamarr i zanim została twarzą Hollywood, zasłynęła jako autorka pierwszego ekranowego orgazmu. On, George Antheil, zanim zaczął komponować muzykę, był autorem artystycznych skandali. Połączyła ich superbroń.

Andrzej Fedorowicz
06.10.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną