Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Film

Polski mudżahedin

Recenzja filmu: „Czarodziejska góra”, reż. Anca Damian

„Czarodziejska góra”, reż. Anca Damian „Czarodziejska góra”, reż. Anca Damian Solopan / materiały prasowe
Film jest poetycką ilustracją biografii Winklera, zrealizowaną w formie animowanej impresji.

Czarodziejska góra, o której mowa u Anki Damian, z powieścią Tomasza Manna nie ma nic wspólnego. To alpejski szczyt Mont Maudit w masywie Mont Blanc, na którym zginął Adam Jacek Winkler, legendarny antykomunistyczny opozycjonista, jedyny Polak walczący w szeregach mudżahedinów przeciwko sowieckiej agresji w Afganistanie w latach 80. ubiegłego wieku. Film jest poetycką ilustracją biografii Winklera, zrealizowaną w formie animowanej impresji. Narrację budują padające z offu słowa żegnającego się z życiem bohatera, układające się w senny dialog z ukochaną, porzuconą przez niego córką, której stara się wytłumaczyć motywy swojego postępowania. O samej córce niczego szczególnego się nie dowiadujemy, odgrywa rolę cierpliwej spowiedniczki, wszystko rozumiejącej kobiety, całkowicie identyfikującej się z trudnymi wyborami i punktem widzenia ojca.

Winkler jawi się w „Czarodziejskiej górze” jako stuprocentowy romantyk, oddany idei walki z czerwoną zarazą. Zmieniający świat rycerz, trawiony gorączką zemsty (ojciec zginął w Katyniu), chciał być drugim kapitanem Ahabem. Nie ukończywszy ASP, z emigracyjnym paszportem wyjechał do Paryża w 1965 r., gdzie zderzył się z rzeczywistością polityczną sympatyzującej z komunistami Francji. Najbardziej wzruszającym fragmentem filmu jest opowieść o mądrej kozie, ostrzegającej partyzantów przed rosyjskimi żołnierzami, którą waleczni Afgańczycy musieli zabić, żeby ratować rannego bojownika.

Szalona historia i niesamowity życiorys Winklera nie przełożyły się jednak na intrygujący film. Ciekawa oprawa plastyczna nie kompensuje fabularnych i psychologicznych luk. Nie unosi opowieści tak wysoko jak wstrząsający debiut reżyserki „Droga na drugą stronę”, o romskim emigrancie niesłusznie oskarżonym o kradzież, podejmującym strajk głodowy w krakowskim więzieniu.

Czarodziejska góra, reż. Anca Damian, prod. Francja, Polska, Rumunia, 95 min

Polityka 50.2015 (3039) z dnia 08.12.2015; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Polski mudżahedin"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną