Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Pragnienie

Recenzja filmu: „Dziewczyna z portretu”, reż. Tom Hooper

Eddie Redmayne i Alicia Vikander w transgenderowym dramacie Eddie Redmayne i Alicia Vikander w transgenderowym dramacie Agatha A. Nitecka / materiały prasowe
Skomplikowany proces odkrywania uwięzionej w męskim ciele kobiecości.

Filmowa moda na tematykę transgenderową właśnie się rozkręca, niestety dla pewnej części widowni (nie tylko w Polsce) wciąż chyba okazuje się zbyt trudnym wyzwaniem. Mocno reklamowana, z poważnymi szansami na Oscary „Dziewczyna z portretu” (kilka nominacji, w tym dla aktorów) wygląda z pozoru niewinnie. Utrzymana w tonacji kostiumowego widowiska z życia duńskiej bohemy z początku XX w., przedstawia losy transpłciowej kobiety, która jako pierwsza przyznała się publicznie do operacji zmiany płci. Jej przemiana wywołała w latach 30. falę spekulacji oraz burzliwych dyskusji o leczeniu zaburzeń psychicznych, granicach wolności, definicji płci i tożsamości, torując drogę współczesnemu podejściu do seksualności człowieka.

Jak przystało na historię o pionierach, film Toma Hoopera („Jak zostać królem”) skupia się na jednym podstawowym wątku. Śledzi skomplikowany proces odkrywania uwięzionej w męskim ciele kobiecości. Narracja rozwija się ociężale niczym w klasycznym romansie, a wigoru nabiera dopiero od połowy, gdy w pełni ujawnia się małżeński dramat Einara i Gerdy Wegenerów – szczęśliwej pary malarzy, która mimo szokującego pragnienia Einara do samego końca się wspiera. Niewątpliwie pytania o sens tego związku i jego podstawy należą do najbardziej frapujących. Lili Elbę, która urodziła się jako Einar Wegener, gra bardzo subtelnie Eddie Redmayne, partneruje mu, tworząc równie zagadkową postać, urodziwa Alicia Vikander („Ex Machina”).

Dziewczyna z portretu, reż. Tom Hooper, prod. USA, Wielka Brytania, Niemcy, 120 min

Polityka 4.2016 (3043) z dnia 19.01.2016; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Pragnienie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną