Film

Turecka „Ida”

Recenzja filmu: „Mustang”, reż. Deniz Gamze Ergüven

Doğa Zeynep Doğuşlu, Güneş Şensoy, İlayda Akdoğan, Elit İşcan i Tuğba Sunguroğlu
w tureckim dramacie nominowanym do Oscara Doğa Zeynep Doğuşlu, Güneş Şensoy, İlayda Akdoğan, Elit İşcan i Tuğba Sunguroğlu w tureckim dramacie nominowanym do Oscara Gutek Film
Nie tylko my mamy kłopoty z zaakceptowaniem trudnej prawdy o sobie.

Urodzona w Ankarze, wychowana we Francji, aktorka i reżyserka Deniz Gamze Ergüven z dnia na dzień stała się gwiazdą europejskiego kina. Wszystko za sprawą jej niezwykłego debiutu reżyserskiego „Mustang”, który zebrał świetne opinie na festiwalu w Cannes, a później był chwalony i szeroko komentowany m.in. w Toronto, Karlowych Warach, doczekując się nominacji do Oscara w kategorii nieanglojęzycznej. To chwytający za serce delikatny dramat psychologiczny o pięciu nastoletnich siostrach buntujących się przeciwko konserwatywno-patriarchalnej tradycji rodzinnej. Gorzki portret dewocji, nietolerancji, podwójnych standardów, zacofania panującego na tureckiej prowincji, ale nie tylko tam. Wymowa filmu jest uniwersalna, humanistyczna, wyrażająca tęsknotę za swobodą i niezależnością właściwie w każdej kulturze. Za skandal zostają uznane niewinne zabawy klasowe nad morzem po zakończeniu roku szkolnego. Dziewczyny surowo wychowywane przez babcię i wujka (rodzice nie żyją) są oskarżone o fizyczny kontakt z chłopcami, poddane upokarzającym badaniom orzekającym stan ich dziewictwa, zamknięte na klucz, a następnie szybko i bez pytania o zgodę wydane za mąż. Ergüven wyjątkowo umiejętnie tworzy zmysłowe obrazy siostrzanych więzi oraz całej gamy fizycznych i emocjonalnych doznań bohaterek, przeciwstawiając im atmosferę napięcia czy wręcz seksualnej paranoi starszego pokolenia, mentalnie żyjącego jakby w innej epoce.

„Mustanga” zrealizowano za pieniądze francuskie. Prawdziwym skandalem wydaje się reakcja strony tureckiej. Za to, że porusza m.in. zakazany temat molestowania seksualnego w rodzinie, reżyserkę (córkę dyplomatów) oficjalnie uznano za obcą, a jej dzieło – za tendencyjne i plamiące dobre imię kraju. Nie tylko my mamy kłopoty z zaakceptowaniem trudnej prawdy o sobie.

Mustang, reż. Deniz Gamze Ergüven, prod. Francja, Niemcy, Turcja, Katar, 97 min

Polityka 15.2016 (3054) z dnia 05.04.2016; Afisz. Premiery; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Turecka „Ida”"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Jacek Pasik, brat skazanej za zabójstwo w butiku Ultimo, o pomyłce sądowej

16 grudnia 1997 r. w podziemiach butiku Ultimo przy Nowym Świecie w Warszawie zastrzelono mężczyznę i postrzelono kobietę, która cudem przeżyła. Postrzelona pracowała w tym butiku. Zastrzelony był jej mężem, nie miał nic wspólnego ze sklepem, ale tego dnia przyjechał po żonę do pracy i czekał, aż skończy liczyć utarg, żeby ją odwieźć do domu.

Martyna Bunda
23.01.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną