Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Odkurzona persona

Recenzja filmu: „Królowa pustyni”, reż. Werner Herzog

W tytułowej roli występuje Nicole Kidman. W tytułowej roli występuje Nicole Kidman. Best Film
Na niekorzyść filmu i głównej bohaterki przemawia cały współczesny kontekst wojen etnicznych w tym regionie.

Werner Herzog ma tu zadbać o poprawienie samopoczucia lekko starzejącej się gwiazdy marzącej, by wiecznie grać niepokorne nastolatki. Ale w tej roli – hollywoodzkiego najemnika – reżyser niespecjalnie się sprawdza. Nicole Kidman (49 lat) z idealnie naciągniętą twarzą wygląda w „Królowej pustyni” nawet ponętniej niż księżna Grace Kelly.

Niestety, wiarygodności nie zyskuje. Kidman wciela się w brytyjską arystokratkę Gertrudę Bell, romantycznie usposobioną poszukiwaczkę przygód. Przeżywszy nieszczęśliwą miłość, rzuca się w wir wschodnich podróży, odkrywając „wolność, godność i poezję życia” koczujących na pustyni Beduinów. Marokańskie plenery udają Kair oraz okolice Syrii i Arabii. Kamera wychwytuje pocztówkową egzotykę niczym w sandałowym kinie sprzed pół wieku.

Największym atutem widowiska Herzoga jest jednak odkurzenie zasług wspomnianej Gertrudy Bell, mało znanej postaci historycznej, która – podobnie jak kapitan T.E. Lawrence, autor „Siedmiu filarów mądrości” – odegrała ważną rolę w wyznaczaniu sztucznych granic na gruzach imperium osmańskiego. W filmie wspomina się o nieszczęsnym pakcie Sykesa-Picota, czyli tajnym porozumieniu pomiędzy rządami Wielkiej Brytanii i Francji z 16 maja 1916 r. na temat podziału Bliskiego Wschodu na strefy wpływów z udziałem Churchilla, ale to zaledwie pretekst do przypomnienia miłosnych peregrynacji Bell, których ostatnim przystankiem okazała się polityka.

Na niekorzyść filmu i głównej bohaterki przemawia cały współczesny kontekst wojen etnicznych w tym regionie, m.in. właśnie z powodu niesprawiedliwie ustanowionych po pierwszej wojnie światowej granic państw.

Królowa pustyni, reż. Werner Herzog, prod. USA, Maroko, 128 min

Polityka 15.2016 (3054) z dnia 05.04.2016; Afisz. Premiery; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Odkurzona persona"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną