Film

Polski obóz

Recenzja filmu: „Zgoda”, reż. Maciej Sobieszczański

W rolach głównych (od lewej): Julian Świeżewski, Zofia Wichłacz i Jakub Gierszał W rolach głównych (od lewej): Julian Świeżewski, Zofia Wichłacz i Jakub Gierszał Kino Świat
Szokujące, niezwykłe przeżycie.

Późny, ale wyjątkowo poruszający i dojrzały debiut Macieja Sobieszczańskiego (współautora eksperymentalnego „Performera”) mierzy się z najtrudniejszymi problemami egzystencjalnymi. Tytułowa Zgoda to nazwa obozu koncentracyjnego w Świętochłowicach na Śląsku, gdzie w czasie okupacji znajdował się obóz posiłkowy KL Auschwitz Birkenau. W 1945 r. komunistyczne służby bezpieczeństwa urządziły tam miejsce kaźni dla wrogów ludowej ojczyzny, przede wszystkim dla Niemców i tych, co z nimi kolaborowali. Utrzymany w surowo-poetyckim stylu „Syna Szawła” film Sobieszczańskiego przełamuje zmowę milczenia w polskim kinie na ten temat.

Zgoda, reż. Maciej Sobieszczański, prod. Polska 2017, 87 min

Czytaj także

Nauka

Mężczyźni są wzrokowcami, a kobiety… Kobiety też są

Opublikowana właśnie metaanaliza badań neuroobrazujących wskazuje, że mózgi kobiet mogą reagować na wizualne bodźce seksualne podobnie jak mózgi mężczyzn. Czyżby, wbrew powszechnej opinii, nie tylko oni, ale i one były wzrokowcami?

Piotr Rzymski
16.07.2019