Film

Polska terapia zbiorowa

Recenzja filmu: „Najlepszy”, reż. Łukasz Palkowski

Jakub Gierszał w roli triathlonisty, mistrza świata w konkurencji Double Ironman. Jakub Gierszał w roli triathlonisty, mistrza świata w konkurencji Double Ironman. Robert Pałka/Mówi Serwis / materiały prasowe
Film o walce stoczonej ze sobą i światem.

Schyłkowy PRL miał swoich małych wielkich bohaterów. Do polityki się nie mieszali. System – już pękający, lecz jeszcze szczerzący zęby – niechętnie się do nich przyznawał, bo swoją pasją, szaleństwem i bezkompromisowością naruszali jego zasady. Może gdyby nie komuna, taki Zbigniew Religa cieszyłby się Nagrodą Nobla, a seksuolożka Michalina Wisłocka byłaby milionerką. Polacy kochają herosów z podciętymi skrzydłami, którym po latach oddaje się sprawiedliwość. Więc zawrotna popularność „Bogów” i „Sztuki kochania” nie dziwi. Biografia Jerzego Górskiego, sfilmowana przez Łukasza Palkowskiego, reżysera „Bogów”, też przywraca blask zakurzonemu buntownikowi dawno minionej epoki. I tylko kataklizm może sprawić, że „Najlepszy” nie wyrówna rekordów tamtych filmów. Jego bohater Jerzy Górski to wyczynowiec specjalizujący się w sportach ekstremalnych. Przypadek sprawił, że został triathlonistą, szybko osiągając wyniki, o jakich mogą pomarzyć tylko najwybitniejsi. Ale w ponurych czasach stanu wojennego był wrakiem człowieka, ćpunem. Dopiero terapia w Monarze oraz spotkanie z Markiem Kotańskim pozwoliły mu się odbić od dna. Zwyciężył samego siebie.

„Najlepszy” nie da się oczywiście zamknąć w ciasnych ramach kina o tematyce sportowej. Zrealizowany w konwencji popularnego widowiska (współczesnej, lekko kiczowatej baśni), pochyla się nad duszą upadłego młodzieńca, brawurowo zagranego przez Jakuba Gierszała. To film o walce stoczonej ze sobą i światem. Operuje prostymi emocjami, ale ma siłę zbiorowej terapii. Dowartościowuje, oczyszcza, zaraża pasją i energią. Udowadnia, że można zwyciężać w każdych warunkach, wbrew logice, wychowaniu, podziałom politycznym i wszelkim innym obciążeniom. Ukazuje spełniony sen o nieprawdopodobnym sukcesie Polski i Polaków, potrzebnym zawsze, a najbardziej teraz.

Najlepszy, reż. Łukasz Palkowski, prod. Polska 2017, 110 min

Polityka 46.2017 (3136) z dnia 14.11.2017; Afisz. Premiery; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Polska terapia zbiorowa"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Small talk zaczął być źródłem stresu

Dr Marzena Cypryańska-Nezlek o tym, dlaczego pogawędka o pogodzie straciła miłą neutralność i zaczęła wywoływać napięcie.

Katarzyna Kazimierowska
07.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną