Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Zhakowana świadomość

Recenzja serialu: „Czarne lustro (Black Mirror) 4”, reż. Charlie Brooker, Annabel Jones

Odcinek zatytułowany „Arkangel” wyreżyserowała Jodie Foster. Odcinek zatytułowany „Arkangel” wyreżyserowała Jodie Foster. Netflix / materiały prasowe
Najlepsza w tym nierównym i nieco jednak słabszym niż poprzednie zestawie obrazków z przyszłości jest historia ze świetną parodią space oper z lat 80.

Kolejne sześć odcinków autorstwa brytyjskiego wizjonera telewizji Charliego Brookera w dużej mierze kręci się wokół świadomości. Dzięki nowym technologiom w serialowym świecie przyszłości można ją kopiować, przenosić do światów wirtualnych, przeszczepiać, a także więzić, nawet po śmierci ciała. Specjalne urządzenia pozwalają przeglądać wspomnienia innych ludzi, co staje się rutynową czynnością stosowaną przez rozmaite służby, ale także np. przez nadopiekuńczych rodziców. Prywatność to w przyszłości towar zdecydowanie luksusowy i deficytowy. Podobnie jak w poprzednim stworzonym dla Netflixa sezonie, każdy odcinek został zrealizowany w innej konwencji i osadzony w innej scenerii.

Thriller z akcją dziejącą się na spalonym słońcem południu USA sąsiaduje ze „skandynawskim” kryminałem, komedią romantyczną, a postapokaliptyczna dystopia – z kameralnym dramatem rodzinnym. Najlepsza w tym nierównym i nieco jednak słabszym niż poprzednie zestawie obrazków z przyszłości (brak tu takiego arcydzieła, jakim w 3. sezonie był odcinek „San Junipero”) jest historia ze świetną parodią space oper z lat 80.

Czarne lustro (Black Mirror) 4, serial Charliego Brookera i Annabel Jones, Netflix od 29 grudnia

Polityka 50.2017 (3140) z dnia 12.12.2017; Afisz. Premiery; s. 83
Oryginalny tytuł tekstu: "Zhakowana świadomość"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną