Film

Zmrożeni strachem

Recenzja serialu: „Terror”, reż. Edward Berger

AMC / materiały prasowe
Oparty na bestsellerowej powieści Dana Simmonsa 10-odcinkowy thriller z elementami horroru i fantasy ujmuje niezwykle realistycznie pokazaną scenerią, w której osadzona jest akcja – zabójczo mroźny klimat Arktyki niemal oszrania ekran.

Twórcy serialu, za autorem książki, wychodzą od faktu historycznego, jakim była wyprawa w 1845 r. dwóch okrętów badawczych brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej w poszukiwaniu Przejścia Północno-Zachodniego przez Ocean Arktyczny, mającego skrócić drogę z Europy na Daleki Wschód. Statki nigdy nie wróciły. Książka i serial, odtwarzając realia epoki (świetnie pokazane ówczesne wyposażenie statków), snują własną, wspartą elementami mitologii innuickiej, wersję przebiegu wyprawy i losów jej uczestników. Pokazują ich motywacje, ambicje, relacje, począwszy od najważniejszych z nich, kapitanów Francisa Croziera (Jared Harris) i sir Johna Franklina (Ciarán Hinds) – ich poznajemy także w retrospekcjach sprzed wyprawy, w których ważną rolę odgrywają kobiece bohaterki. Pogoda i nieprzemyślane decyzje unieruchamiają okręty w arktycznej, skutej lodem pustce na ponad rok. Pojawiają się choroby, odmrożenia, halucynacje, rosnąca desperacja popychająca do ekstremalnych czynów oraz coś jeszcze groźniejszego.

Terror, AMC, start emisji 5 kwietnia, godz. 22.00

Polityka 13.2018 (3154) z dnia 27.03.2018; Afisz. Premiery; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Zmrożeni strachem"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną