Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Film

Hera, koka…

Recenzja serialu: „Patrick Melrose”, reż. Edward Berger

Benedict Cumberbatch w roli ekscentrycznego brytyjskiego arystokraty. Benedict Cumberbatch w roli ekscentrycznego brytyjskiego arystokraty. materiały prasowe
Benedict Cumberbatch wydaje się stworzony do roli ekscentrycznego brytyjskiego arystokraty o skomplikowanej psychice i przeszłości.

Amerykańscy krytycy, którzy przed premierą widzieli trzy z pięciu odcinków miniserialu, kręcą nosami, że głośny autobiograficzny pięcioksiąg Edwarda St Aubyna, którego jest ekranizacją, jednak lepszy. Polscy mogą oceniać na podstawie pierwszego odcinka.

To ekranizacja drugiego tomu, w którym główny bohater, brytyjski arystokrata, w dzieciństwie ofiara żądz własnego ojca, ma 22 lata i dowiaduje się o śmierci swojego kata. Godzinny odcinek jest relacją z dwudniowego pobytu Patricka w Nowym Jorku w 1982 r., gdzie oczekiwanie na prochy ojca wypełnia kokainowo-heroinowo-speedowo-metakwalonowo-valiumowym tripem (widowiskowo pokazanym), próbami samobójczymi i dyskusjami z sarkastycznymi głosami we własnej głowie. Przemoc, której doświadczał, nie jest, jak w książce, przedstawiona od razu i wprost, to historia walki z traumą, pokazana krok po kroku.

Benedict Cumberbatch wydaje się stworzony do roli ekscentrycznego brytyjskiego arystokraty o skomplikowanej psychice i przeszłości; treningiem był choćby serialowy Sherlock Holmes, też zresztą niestroniący od używek. „Patrick Melrose” jest na razie teatrem jednego aktora, ale to dobry start do kolejnych etapów historii.

Patrick Melrose, reż. Edward Berger, 5 odcinków, HBO i HBO GO

Polityka 21.2018 (3161) z dnia 22.05.2018; Afisz. Premiery; s. 81
Oryginalny tytuł tekstu: "Hera, koka…"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną