Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Szkoła Bławuta

Recenzja kolekcji DVD: "Polska szkoła dokumentu", reż. Jacek Bławut

11 filmów Jacka Bławuta

Jacek Bławut znalazł się w szóstce laureatów pierwszego rozdania Paszportów „Polityki”. Nagrodę dostał za nakręcony w 1990 r. dokument „Nienormalni”, który był filmowym wydarzeniem roku. Reżyser, który wcześniej dał się poznać jako utalentowany operator (współpracował m.in. z Kieślowskim i Koterskim), pokazał świat dzieci niepełnosprawnych z czułością, ale bez fałszywych sentymentalizmów.

Film znalazł się w zestawie 11 tytułów w boxie, który ukazuje się w znakomitej serii „Polska szkoła dokumentu”, przygotowywanej przez Polskie Wydawnictwo Audiowizualne. Są w zestawie filmy o tematyce sportowej (m.in. „Wojownik” o zakończonej porażką karierze znanego kick boxera). Bławuta w sporcie fascynują nie wyniki, lecz zmagania człowieka ze sobą. Reżysera interesuje również historia, o której opowiada poprzez życiorysy ludzi bardzo zasłużonych, ale poniżonych w powojennej Polsce (jest na płycie m.in. „Cyrk Skalskiego” o asie polskiego lotnictwa, uczestniku bitwy o Anglię).

Mamy też filmy powstałe już w Polsce XXI w. „Kraj urodzenia” pokazuje bezrobotnego polonistę szukającego zajęcia i sensu życia w małym miasteczku. „Szczur w koronie” to pozornie chłodna relacja o ostatecznej klęsce alkoholika. Ale reżyser jest cały czas ze swym bohaterem, wierzy do końca, że ratunek jest możliwy. Na tym właśnie polega szkoła dokumentu Bławuta – on nie tylko filmuje ludzi, on zaprzyjaźnia się z nimi.

Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną