Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Kolejarz bez ręki

Recenzja książki: Ryszard Ćwirlej, "Ręczna robota"

Czy ktoś jeszcze pamięta o powieściach milicyjnych, z których lata temu naigrawał się Stanisław Barańczak?

Czy ktoś teraz po nie sięga? Wbrew pozorom tak, o czym świadczy chociażby prężna działalność popularyzatorska Klubu Miłośników Polskiej Powieści Milicyjnej „MOrd”. Tę modę próbują wykorzystać również współcześni twórcy kryminałów, a jednym z nich jest Ryszard Ćwirlej.

Oczywiście autor „Ręcznej roboty”, trzeciej już części cyklu kryminałów, których akcja osadzona jest w latach 80. ubiegłego wieku w Poznaniu, powieści milicyjnych nie pisze, a jedynie odwołuje się do ich wzorca. W książkach Ćwirleja równie ważny, jak śledztwa prowadzone przez dzielnych milicjantów z Komendy Wojewódzkiej, jest kreślony z pietyzmem obraz rzeczywistości PRL.

Autor przybliża absurdy wpisane w codzienne życie, kataloguje niezapomniane wytwory ówczesnej gospodarki, takie jak wyroby czekoladopodobne. A wszystko to z dystansem, ironią i humorem. Nie inaczej jest w nowej powieści Ćwirleja. Tym razem w ubikacji pociągu relacji Berlin–Poznań znalezione zostają zwłoki kolejarza pozbawione ręki. Niezbyt lotny, nadmiernie alkoholizujący się chorąży Olkiewicz przez przypadek szybko trafia na trop zabójcy i zamyka podejrzanych. Problem jednak w tym, że zaczynają ginąć kolejne osoby uwikłane w zabójstwo.

Powieść połyka się w jeden wieczór, bo Ćwirlej jest nie lada opowiadaczem.

Ryszard Ćwirlej, Ręczna robota, W. A. B., Warszawa 2010, s. 397

Polityka 20.2010 (2756) z dnia 15.05.2010; Kultura; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Kolejarz bez ręki"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną