Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Radykalny poszukiwacz prawdy

Recenzja książki: Marcin Król, "Czego nas uczy Leszek Kołakowski"

Nie pomija Kołakowskiego wczesnego, zajadłego polemisty z Kościołem i aroganckiego krytyka "burżuazyjnego" Tatarkiewicza.

Marcin Król napisał autorską biografię intelektualną Leszka Kołakowskiego. Jego Kołakowski jest radykalnym w myśleniu poszukiwaczem prawdy. Tytuł „Czego nas uczy Leszek Kołakowski” może się wydawać troszkę popularyzatorski, tymczasem jest to praca bardzo ambitna i dla ambitnych czytelników. Jednak nie muszą oni być koneserami, wystarczy, że koneserem jest autor, czołowy historyk idei, kiedyś student, a potem przyjaciel Kołakowskiego.

Król wciągająco opowiada o drodze myślowej swego bohatera, przedstawia jej punkty węzłowe, ilustrując narrację cytatami z jego książek i przełomowych artykułów oraz barwnymi historiami i anegdotami, układającymi się w ujmujący portret Kołakowskiego jako osoby prywatnej. Nie pomija Kołakowskiego wczesnego, zajadłego polemisty z Kościołem i aroganckiego krytyka ,,burżuazyjnego’’ profesora Tatarkiewicza. Dla młodszego pokolenia szczególnie ważne mogą być rozdziały opisujące odchodzenie Kołakowskiego od marksizmu, także w jego wersji liberalnej, rewizjonistycznej.

Te fragmenty książki są szczególnie pomocne w lepszym zrozumieniu kluczowej roli Kołakowskiego w ewolucji ideowej powojennej polskiej inteligencji. Bardzo dużo miejsca poświęca Król problemowi religii w ujęciu Kołakowskiego. Słusznie, bo Kołakowski to jeden z najciekawszych współczesnych filozofów religii. Wielu piszących o Kołakowskim tego nie dostrzega tak przenikliwie, jak prof. Król. Kołakowski miał do religii przez całe życie stosunek, by tak rzec, intymny, a z biegiem czasu, empatyczny, acz nie konfesyjny. Król pokazuje pasjonująco, że prawda i religia to są dwa wielkie tematy tego wielkiego filozofa.

PS: Szkoda, że wydawca nie dopieścił książki redakcyjnie. Akurat przy takim temacie wynikające z niedoróbek edytorskich potknięcia w lekturze są bardziej przykre niż zwykle.

Marcin Król, Czego nas uczy Leszek Kołakowski, Wyd. Czerwone i Czarne, Warszawa 2010, s. 270

 

Polityka 32.2010 (2768) z dnia 07.08.2010; Kultura; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Radykalny poszukiwacz prawdy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kaczyński się pozbierał, złapał cugle, zagrożenie nie minęło. Czy PiS jeszcze wróci do władzy?

Mamy już niezagrożoną demokrację, ze zwyczajowymi sporami i krytyką władzy, czy nadal obowiązuje stan nadzwyczajny? Trwa właśnie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, debata na ten temat, a wynik wyborów samorządowych stał się ważnym argumentem.

Mariusz Janicki
09.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną