Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Bez złudzeń

Recenzja książki: Ken Hillman, "Oznaki życia"

materiały prasowe
Oto jedna z najbardziej posępnych książek o medycynie, jaką kiedykolwiek przeczytałem.

Fakt, że od deski do deski. Ale z narastającą wątpliwością, czy lekarze – nawet tak znakomici jak Ken Hillman, profesor anestezjologii z Australii – powinni bezceremonialnie wprowadzać czytelników w niuanse swojego zawodu i odsłaniać najbardziej okrutne kulisy ratowania życia, które często jest nie do uratowania. Na oddziały intensywnej terapii nie mają wstępu nawet wszyscy lekarze! Ale jak widać standardy się zmieniły i skoro współczesne media zachęcają nas do zaglądania sąsiadom pod kołdrę, dlaczego nie opisywać z detalami tego, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami OIOM?

Hillman pozbawia złudzeń: sztuczne podtrzymywanie życia to doświadczenie niepotrzebnie bolesne i przysparzające daremnych cierpień. Skuteczność pierwszej pomocy – wbrew temu, co pokazują seriale telewizyjne – nie przekracza kilku procent, podłączenie do respiratora to jedynie gra na zwłokę, dająca rodzinie zbyt duże nadzieje. Nie wierzę, by przy wieloletnim doświadczeniu autora na oddziałach intensywnej terapii nie był w stanie opisać przykładów uratowanych chorych. W jego książce jest ich jednak niewielu, bo nie pasują do tezy mającej wybrzmieć wyraźnie i głośno: wydajemy kolosalne kwoty na terapie podtrzymujące życie, które nie przynoszą spodziewanych rezultatów.

Niewielu lekarzy stać na tę szczerość i jest to największy walor książki Hillmana. Wynika w dużej mierze z anglosaskiego podejścia do spraw ostatecznych, które dla Polaków mogą okazać się zbyt bolesne. Dyskusja, z pewnością burzliwa, o sensie prowadzenia uporczywych terapii wciąż jest przed nami i dobrze się stanie – mimo moich wątpliwości, czy wolno pozbawiać ludzi nadziei – jeśli „Oznaki życia” dostarczą argumentów każdej ze stron tego sporu.

Ken Hillman, Oznaki życia, przeł. Urszula Jachimczak, Wyd. Znak, Kraków 2011, s. 209

Polityka 16.2011 (2803) z dnia 16.04.2011; Afisz. Premiery; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Bez złudzeń"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Apartamentowce na skażonej ziemi. Ludzie chcą tu mieszkać, a nie powinni

Jak to możliwe, że na skażonych gruntach powstają budynki mieszkalne?

Ryszarda Socha
22.06.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną