Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Auster przewidywalny

Recenzja książki: Paul Auster, "Niewidzialne"

materiały prasowe
Kilka błyskotliwych dialogów i zabawnych myśli to jednak zbyt mało, jak na powieść, dla której rezerwujemy cenny czas.

Nowy Jork, rok 1967. Dwudziestoletni student literatury i początkujący poeta, Adam Walker, na nudnym przyjęciu poznaje parę intrygujących Francuzów. Mimo ambiwalentnych odczuć względem nich, decyduje się kontynuować znajomość. W przyszłości będzie tego żałował.

Nasz bohater jest idealistą, który przede wszystkim chce prowadzić moralne życie. Okoliczności zdają się mu nie sprzyjać - otrzymuje niezwykłą propozycję pracy, jest świadkiem morderstwa i do tego zakochuje się… we własnej siostrze. W opisanej historii rzeczywistość chwilami zlewa się z marzeniami bohatera.

Powieść podzielona jest na trzy części, z których każdej przewodzi inny narrator. Dobrze sprawdza się kompozycja szkatułkowa, w której poszczególne historie zawarte są w innych. Mimo tego kolejne ich etapy dość łatwo można przewidzieć. Częste powtórzenia i chwilami patetyczne sformułowania są jej słabą stroną (szczególnie część opisująca psychiczną i fizyczną bliskość z siostrą).

Książce brakuje również stopniowego wzrostu napięcia, tak istotnego przy wątkach kryminalnych. Autor nie pozostawia miejsca na wyobraźnię czytelnika, wszystko jest dobrze wytłumaczone i w efekcie odrobinę nużące. Znajdziemy w niej kilka zabawnych zdań, dla przykładu: „To jest w końcu biblioteka i myśli o nagich kobietach są nierozerwalnie związane z charakterem tej pracy.” lub „Myślę, że wystarczy mi środków do samego końca – pod warunkiem, że nie pożyję za długo.”. Kilka błyskotliwych dialogów i zabawnych myśli to jednak zbyt mało, jak na powieść, dla której rezerwujemy cenny czas.

Paul Auster, Niewidzialne, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2010, s. 247

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną