Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Bolesne męskie sprawy

Recenzja książki: Jurgen Thorwald, "Męska plaga. Seks, pożądanie i kłopoty z prostatą"

materiały prasowe
Niemiecki historyk Jürgen Thorwald, autor bestsellera „Stulecie chirurgów”, przekonująco kreśli sylwetki felczerów, chirurgów i urologów.

Pod koniec XIX w. Tombstone stało się areną walk o bogate złoża srebra. Ta niewielka osada położona w Arizonie przy samej granicy z Meksykiem na stałe weszła do amerykańskiej popkultury dzięki szeryfowi Whyattowi Earpowi i strzelaninie w O.K. Corral. Tombstone jest nie tylko źródłem jednego z najtrwalszych mitów związanych z Dzikim Zachodem – także tutaj po raz pierwszy wykonano udaną operację gruczolaka prostaty. Dokonał tego w 1891 r. – czyli dekadę po strzelaninie – George Goodfellow, postać mniej znana nie tylko od Earpa, ale i od medyków zza Oceanu. Jeszcze w połowie XIX w. jedyną metodą walki z tym męskim problemem było cewnikowanie. Zabieg Goodfellowa był przełomem, który pozwolił zapomnieć o radach starożytnych medyków i błędach europejskich specjalistów.

Niemiecki historyk Jürgen Thorwald, autor bestsellera „Stulecie chirurgów”, przekonująco kreśli sylwetki felczerów, chirurgów i urologów, a narracja w „Męskiej pladze” zbliża się momentami do powieści sensacyjnej. Pierwszych urologów (z końca XIX w.) można by zaś porównać z dzisiejszymi gwiazdami popkultury – np. Włoch Bottini zabieg cewnikowania przeprowadzał przed dużym audytorium i za każdym razem żegnały go oklaski. Thorwald udowadnia, że nawet o prostacie można napisać niezwykle wciągającą książkę, która zdecydowanie wykracza poza problematykę medyczną i specjalistyczny dyskurs. „Męską plagę” należy stawiać obok „Niebezpiecznej wiedzy” Luuca Kooijmansa czy „Historii zdrowia i choroby” Georgesa Vigarella, czyli pozycji, dla których historia medycyny jest pretekstem do opowieści o – jak ujął to Norbert Elias – „przemianach cywilizacji Zachodu”.

Jurgen Thorwald, Męska plaga. Seks, pożądanie i kłopoty z prostatą, przeł. Mateusz Borowski, Znak, Kraków 2011, s. 384

Polityka 37.2011 (2824) z dnia 07.09.2011; Afisz. Premiery; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Bolesne męskie sprawy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną