Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Książki

Za kulisami kościelnych interesów

Recenzja książki: Paweł Borecki, Czesław Janik, "Komisja wspólna przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski w archiwaliach z lat 1989-2010"

materiały prasowe
Dzięki tej publikacji czytelnik może poznać kulisy stosunków między Państwem a Kościołem w ciągu minionych 20 lat.

Znajdzie tu także najważniejsze spory dotyczące wprowadzenia religi do szkół, powołania Komisji Majątkowej i restytucji majatku kościolnego, prac nad Konstytucją RP i przygotowanie konkordatru.

Komisja Wspólna to najważniejsza instytucjonalna forma kontaktów państwa z hierarchią katolicką. Po każdym jej spotkaniu publikowane były jedynie krótkie komunikaty, w których obie strony podawały przyjęte ustalenia. Dzięki Pawłowi Boreckiemu i Czesławowi Janikowi, którzy dotarli do szczegółowych protokołów tych spotkań po raz pierwszy możemy poznać ich atmosferę, postawy poszczególnych uczestników, oczekiwania i postulaty Episkopatu. Poznajemy skuteczność hierarchów kościelnych w egzekwowaniu własnych celów i ich wpływ na bieżącą polityke państwa. Wiemy kto na kogo naciskał i jakie były efekty tych nacisków.

Co ciekawe, rząd z hierarchami katolickimi rozmawiał nie tylko o sprawach kościelnych, ale także o nowym prawie energetycznym, ustawie o powszechnym obowiazku obrony RP czy integracji Polski z UE.

Do dziś zachowała się większość dokumentów Komisji Wspólnej, nawet te z 1989 r. Czarna dziura to lata 2001 – 2005, czas rządów Lewicy, gdzie nie sporządzano protokołów posiedzeń.

Praca Boreckiego i Janika to konieczna lektura dla wszystkich, którzy interesują się najnowszą historią Polski.

Komisja wspólna przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski w archiwaliach z lat 1989-2010. Wyb. Paweł Borecki, Czesław Janik, Wydawnictwo Sejmowe 2011, s. 391

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną