Książki

Spec od spraw beznadziejnych

Recenzja książki: Gianrico Carofiglio, "Ponad wszelką wątpliwość"

Polityka
Powieści Carofiglio trudno określić gatunkowo. Najbliżej jest im chyba do thrillerów sądowych.

Adwokat Guido Guerrieri, główny bohater trylogii powieściowej Włocha Gianrico Carofiglio, jest prawnikiem dosyć nietypowym. I to nie tylko dlatego, że zazwyczaj podejmuje się prowadzenia spraw na pozór beznadziejnych. Ten wzięty mecenas marzy o tym, by rzucić prawniczą praktykę i zająć się... pisaniem powieści. W „Ponad wszelką wątpliwość” Guerrieriemu po raz kolejny przychodzi zmierzyć się z trudnym przypadkiem. Jego klient zostaje oskarżony o próbę przemytu ogromnej ilości narkotyków, wszystkie dowody zdają się świadczyć przeciwko niemu. Adwokat prowadzi na własną rękę śledztwo, którego wyniki wskazują, że klient został wykorzystany przez gang przemytników narkotyków. Ale Guerrieri nie jest w stu procentach pewien, czy oskarżony faktycznie jest niewinny. Rozterki mecenasa potęgują się, gdy wikła się w romans z niezwykle atrakcyjną żoną klienta.

Powieści Carofiglio trudno określić gatunkowo. Najbliżej jest im chyba do thrillerów sądowych. Jednak w rozdziale „0” książki „Ponad wszelką wątpliwość” czytamy takie oto zwierzenia bohatera: „Myślałem, że w wieku czterdziestu dwóch lat nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, moje nijakie życie nabierze sensu i celu”. Od razu powiem – nie nabrało. Przytoczone zdanie stanowi klucz do całej trylogii. Carofiglio, posługując się sztafażem powieści z dreszczykiem, tworzy właściwie prozę psychologiczną, opisując rozterki mężczyzny wchodzącego w strefę smugi cienia. Mężczyzny, który zdaje sobie sprawę, że mógł lepiej pokierować własnym życiem, ale jednocześnie nie umartwia się ponad miarę, przyjmując to, co przynosi mu los, z nieco melancholijną rezygnacją.

Gianrico Carofiglio, Ponad wszelką wątpliwość, przeł. Joanna Wachowiak-Finlaison, Wydawnictwo W.A.B., s. 262

*

Książki z serii "Zima z kryminałem 2012" do nabycia m.in. w Sklepie POLITYKI

Polityka 03.2012 (2842) z dnia 18.01.2012; Afisz. Premiery; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Spec od spraw beznadziejnych"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Ten parszywy Nowy Jork. Znika nawet z ekranu

Nic dziwnego, że Abel Ferrara na styku tysiącleci wyniósł się z Nowego Jorku. Może i ta nieformalna stolica świata zachodniego nadal świetnie prezentuje się na pocztówce czy w filmowym kadrze, ale już dawno pożarła ją konsumpcjonistyczna chuć.

Bartosz Czartoryski
22.02.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną