Książki

Cena pasji

Recenzja książki: Wojciech Jagielski, "Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli"

materiały prasowe
Tym, co może w lekturze przeszkadzać, jest zbyt wyraźna obecność narratora, ale to poniekąd także podsumowanie kariery korespondenta i rozliczenie z samym sobą.

Książka „Trębacz z Tembisy” jest dopełnieniem „Wypalania traw”, w którym Wojciech Jagielski przyglądał się przede wszystkim kulturze Burów i apartheidowi. Tutaj pokazuje czarne oblicze Republiki Południowej Afryki i proces obalania segregacyjnego porządku. W pewnym stopniu jest to także rewers „Miłości z kamienia” Grażyny Jagielskiej. Reporter opowiada bowiem o pasji i cenie, jaką trzeba za nią zapłacić. To dotyczy zarówno bohaterów książki: Nelsona Mandeli, Freddiego Maake, jak i samego autora. Jagielski fascynacji Mandelą nigdy nie krył. W „Trębaczu” próbuje spod legendy wydobyć prawdziwego człowieka. Co skrywa się pod powierzchnią pomnika? Polityk obsesyjnie przywiązany do godności i dumy, człowiek nieustępliwy i przebiegły, wytrawny strateg, ale też ktoś, kto dla dobra sprawy poświęca najbliższych.

Podobną – choć oczywiście innego formatu – postacią jest Freddi Maake, zwany Saddamem. Jego wynalazku z pewnością nie są w stanie zapomnieć kibice piłkarscy. Otóż Freddi, opętany futbolem w podobnym stopniu jak Mandela walką z apartheidem, wymyślił wuwuzele, przekleństwo pierwszego afrykańskiego mundialu. Na tle losów obu bohaterów poznajemy też dzieje RPA po II wojnie światowej. Jeśli „Wypalanie traw” trudno było określić mianem klasycznego reportażu, to „Trębacz z Tembisy” jest nim jeszcze mniej. Książkę Jagielskiego czyta się jak świetną powieść polityczno-obyczajową, zręcznie poprowadzoną narracyjnie i nienaganną stylistycznie (świetne opisy krajobrazu!). Tym, co może w lekturze przeszkadzać, jest zbyt wyraźna obecność narratora, ale to poniekąd także podsumowanie kariery korespondenta i rozliczenie z samym sobą.

 

Wojciech Jagielski, Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli, Znak, Kraków 2013, s. 304

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 43.2013 (2930) z dnia 22.10.2013; Afisz. Premiery; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Cena pasji"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną