Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Książki

Córki i ojcowie

Recenzja książki: Henning Mankell, "Nim nadejdzie mróz"

materiały prasowe
Zgrabnie skrojona opowieść o zbrodni oraz solidna proza psychologiczna.

Jego książki nazwać można zaangażowanymi, ponieważ Henning Mankell zwykł wplatać w kryminalne intrygi opowieści o rozmaitych problemach dręczących szwedzkie (i nie tylko) społeczeństwo. Nie inaczej jest w powieści „Nim nadejdzie mróz”, którą odczytać można jako przestrogę przed fanatyzmem religijnym zamykającym ludziom oczy na rzeczywistość i sprawiającym, że szlachetne intencje zmieniają się w swoją zbrodniczą karykaturę. Zresztą przed fanatyzmem wszelkiego rodzaju, bo wprawdzie zbrodniarzami okazują się w tej książce chrześcijanie, ale w jej zakończeniu pojawia się motyw ataku na WTC z 11 września. Jest 2001 r. Zostaje brutalnie zamordowana kobieta, której odcięte dłonie zabójca złożył jak do modlitwy. A do tego w niejasnych okolicznościach znikają przyjaciółki Lindy, córki Kurta Wallandera. Przez długi czas policjanci błądzą niczym we mgle, koniec końców wpadają na trop bardzo podejrzanej sekty religijnej.

Nim nadejdzie mróz” należy do cyklu o Wallanderze, ale akurat w tej powieści policjant z Ystad znajduje się na drugim planie. Główną bohaterką powieści jest jego córka, która po skończeniu szkoły policyjnej lada chwila ma podjąć pracę w tym samym komisariacie, z którym od lat związany jest Kurt. Nie przez przypadek, bo Mankell snuje historię nie tylko o zbrodniach i sektach, ale również o pokomplikowanych relacjach między córkami i ojcami. „Nim nadejdzie mróz” to nie tylko zgrabnie skrojona opowieść o zbrodni, ale też solidna proza psychologiczna.

 

Henning Mankell, Nim nadejdzie mróz, przeł. Ewa Wojciechowska, WAB, s. 541

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 6.2014 (2944) z dnia 04.02.2014; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Córki i ojcowie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Świat

Co z tymi czołgami? Niemiecka prasa o kolejnym sporze Warszawy i Berlina

Spór o Leopardy, obiecane ponoć Polsce w ramach „zamiany okrężnej”, zmienił się w kolejny punkt zapalny. Sprawa rozgrywana jest przez rząd PiS jak zwykle w pełnym świetle jupiterów.

Adam Krzemiński
07.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną