Książki

Trupy w Troi

Recenzja książki: Marta Guzowska, "Ofiara Polikseny"

materiały prasowe
Zmyślna intryga kryminalna i egzotyczne tło. A do tego sporo humoru, który oswaja grozę zbrodni.

Powieść Marty Guzowskiej bez wątpienia była jednym z najlepszych, najoryginalniejszych debiutów w prozie kryminalnej ostatnich lat. Została dostrzeżona i doceniona. „Ofiara Polikseny” zdobyła prestiżową Nagrodę Wielkiego Kalibru za najlepszy kryminał 2012 r. Rzecz dzieje się w Turcji, gdzie grupa naukowców prowadzi wykopaliska w ruinach starożytnej Troi, co już warte jest uwagi, bo autorzy polskich kryminałów rzadko umieszczają akcję powieści poza Polską. W tło kryminalnej intrygi wpisana jest opowieść o współczesnej Turcji, widzianej oczyma człowieka Zachodu, sama w sobie interesująca, bo ukazująca kulturową odmienność tego – na pozór – tak bliskiego i dobrze znanego kraju.

Ale przecież nie to jest w książce najistotniejsze. Podczas prac archeologicznych giną kolejne kobiety, a modus operandi zbrodni nawiązuje do pradawnych rytuałów. Do rozwiązania zagadki bierze się wyborny antropolog Mario Ybl. Właśnie – Ybl. Główny bohater, a zarazem narrator, to najmocniejszy element tej powieści. Skrzyżowanie Adriana Monka, Indiany Jonesa i Philipa Marlowe’a. Pijak, błazen i cynik, jak sam siebie określa. Człowiek o niewyparzonym języku, mający niezwykły dar zrażania do siebie ludzi. Typ niepokorny, który zawsze robi to, co chce, mając gdzieś zasady. Nyktofobik, czyli człowiek panicznie bojący się ciemności, który lęk oswaja w najprostszy sposób, zapijając się wieczorami w pestkę. W końcu – samotny jeździec, który na własną rękę, nie raz, nie dwa zbierając po głowie, rozwikłuje zagadkę zbrodni. W powieści Guzowskiej mamy też zmyślną intrygę kryminalną i egzotyczne tło. A do tego sporo humoru, który oswaja grozę zbrodni.

 

Marta Guzowska, Ofiara Polikseny, WAB, s. 429

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 8.2014 (2946) z dnia 18.02.2014; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Trupy w Troi"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną