Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Książki

Legenda Zeldy

Recenzja książki: Zelda Fitzgerald, „Zatańcz ze mną ostatni walc”

materiały prasowe
Czasem za wiele tu patosu, czasem razi modernistyczne zadęcie, przyjemność z lektury można czerpać dopiero, gdy się przebrnie przez pierwszą połowę.

Byli najwspanialszą parą dwudziestolecia międzywojennego w Stanach Zjednoczonych. Młodzi, piękni, niebywale inteligentni. Wprawdzie jej urodę przyćmiewały jego sukcesy, ale Francis Scott i Zelda Fitzgeraldowie na trwałe przeszli do legendy, choć bardziej ze względu na finał ich związku niż na szczęście, które miało być im pisane.

Mimo że biografia rzadko jest najważniejsza w przypadku dzieła literackiego, to trudno od niej uciec, kiedy obcuje się z powieścią „Zatańcz ze mną ostatni walc”, która wreszcie – po 82 latach od wydania oryginalnego – ukazuje się po polsku. Wprawdzie David Knight, mąż głównej bohaterki, jest malarzem i nie wspomina się tutaj o problemach z alkoholem, ale już sama Alabama Beggs do złudzenia przypomina Zeldę Fitzgerald – podobnie jak ona pochodzi z dobrej rodziny z południa Stanów, podobnie jak ona próbuje parać się sztuką i żyć życiem męża, podobnie jak ona jest zbyt stara na to, by odnieść wielki sukces w balecie. Także związek Alabamy i Davida bez wątpienia w dużej mierze wzorowany jest na relacjach Zeldy z Francisem, choć nieco mniej burzliwy. A sama powieść? Nic wielkiego, choć po chaotycznym i nazbyt szkicowym początku otrzymujemy całkiem udaną część poświęconą karierze baletnicy. Czasem za wiele tu patosu, czasem razi modernistyczne zadęcie, przyjemność z lektury można czerpać dopiero, gdy się przebrnie przez pierwszą połowę. „Zatańcz ze mną ostatni walc” nie sposób postawić obok arcydzieła Francisa „Czuła jest noc” (również rozgrywającego się na francuskiej Riwierze), ale miejsce jego żony w historii literatury jest niezagrożone.

 

Zelda Fitzgerald, Zatańcz ze mną ostatni walc, przeł. Katarzyna Janusik, Pascal, Warszawa 2014, s. 320

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 13.2014 (2951) z dnia 25.03.2014; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Legenda Zeldy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną