Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Węgierska melancholia

Recenzja książki: Krzysztof Varga, „Czardasz z mangalicą”

materiały prasowe
Trudno ten zbiór traktować jako wnikliwy opis reportersko-podróżniczy. I może właśnie największą jego zaletą jest to, że znajdziemy tu Węgry Krzysztofa Vargi.

Po dobrze przyjętych przez krytykę „Trocinach” Krzysztof Varga powraca do ojczyzny, czyli na Węgry (jego „matczyzną” jest Polska). Dziewięć esejów z tomu „Czardasz z mangalicą” stanowi świetne uzupełnienie „Gulaszu z Turula”. Varga powraca do ojczyzny, wraca więc także do postaci ojca, tutaj między innymi jako nieudanego filatelisty, którego zbiory próbuje porządkować i który jest ukrytym bohaterem tej sentymentalnej momentami podróży. Niezwykle ciekawie wypadają również porównania Węgier i Polski. Według prozaika do naszych wspólnych cech narodowych należy między innymi biczowanie się klęskami, co Węgrzy umiłowali podobno bardziej niż my. Gustujemy czasem w podobnej przaśności, świetnie dogadujemy się też na gruncie powrotu do nacjonalizmu, tęsknoty za wielką przeszłością (ich Jałtą jest Trianon) i na niwie… kibolskiej. Węgry Vargi w pewnej mierze zatrzymały się w przeszłości, wydają się mitem, choć nie tym kojarzonym z c.k. monarchią. Szczególnie dotyczy to Budapesztu, w którym pisarz z reguły wybiera te same knajpy, zajada się kanapkami u Wichmanna, czego trudno mu nie zazdrościć, i podróżuje starą, rozpadającą się linią metra. Trudno ten zbiór traktować jako wnikliwy opis reportersko-podróżniczy. I może właśnie największą jego zaletą jest to, że znajdziemy tu Węgry Krzysztofa Vargi. A takich w żadnych przewodnikach i książkach czytelnik nie uświadczy.

 

Krzysztof Varga, Czardasz z mangalicą, Czarne, Wołowiec 2014, s. 314

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 18.2014 (2956) z dnia 27.04.2014; Afisz. Premiery; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Węgierska melancholia"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Zmarł Daniel Dennett, wybitny filozof. „Każdy powinien siebie pytać: a co, jeśli nie mam racji?”

Daniel C. Dennett, filozof ­kognitywista, zmarł w wieku 82 lat. Czytelnikom „Polityki” jest doskonale znany, udzielił nam wielu wywiadów. Przypominamy jeden z nich.

Karol Jałochowski
20.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną