Książki

Ludzie z bloków

Recenzja książki: Zadie Smith, „Londyn NW”

materiały prasowe
U Zadie wszyscy nieustannie patrzą na innych i oceniają ich życie: ty jesteś niżej, ty wspiąłeś się wyżej niż ja. Smith świetnie to obnaża.

To nie jest kraj, w którym robi się herbatę nieznajomym” – czytamy w nowej świetnej powieści Zadie Smith. Opisuje nie tyle cały kraj czy miasto, ale jedną dzielnicę Londynu, tę, której kod pocztowy zaczyna się od NW, czyli North-West. Tam, na osiedlu wysokich bloków, dorastali bohaterowie: Leah, Keisha, Felix i Nathan. Smith potrafi tworzyć powieści-panoramy i jest wyczulona na różnice społeczne, tak było w „Białych zębach”, o dzielnicy imigrantów, czy w „O pięknie”, które było obrazem angielsko-amerykańskiego świata uniwersyteckiego. (...)

 

Zadie Smith, Londyn NW, przeł. Jerzy Kozłowski, Znak, Kraków 2014, s. 397

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 21.2014 (2959) z dnia 20.05.2014; Afisz. Premiery; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Ludzie z bloków"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021