Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Piękna i bestia

Recenzja książki: Katarzyna Bonda, „Pochłaniacz”

materiały prasowe
Rozmiar ponad 600-stronicowego „Pochłaniacza” robi wrażenie. Potem jest jeszcze lepiej.
materiały prasowe

Na okładce nowej książki Katarzyny Bondy Zygmunt Miłoszewski stwierdza, że mamy do czynienia z „królową polskiego kryminału”. Rozmiar ponad 600-stronicowego „Pochłaniacza” robi wrażenie. Potem jest jeszcze lepiej. Fabułę rozpięto pomiędzy 1993 a 2013 r. Początek lat 90. to czasy raczkującego kapitalizmu, kiedy to mafia rozdaje karty. Tak się dzieje i na Pomorzu, gdzie dochodzi do zabójstwa w tajemniczych okolicznościach. Po dwóch dekadach od tego zdarzenia pojawia się bezczelna i inteligentna Sasza Załuska, która będzie się zajmować sprawą. W swojej najnowszej książce Bonda nie tylko przekonująco odmalowuje atmosferę tamtych czasów, ale i trafnie charakteryzuje współczesność. Dobrze odtwarzane realia językowe czy gadżety (T-shirt z Kurtem Cobainem nakarmi sentymenty tych, którzy kiedyś słuchali zachłannie Nirvany) są z całą pewnością mocną stroną tej prozy.

Ocena: 5/6

Katarzyna Bonda, Pochłaniacz, Muza, Warszawa 2014, s. 672

*

„Pochłaniacz” niektórych zachwycił do tego stopnia, że napisali piosenki do książki – ważny element powieściowej intrygi. Jednym z nich jest Mariusz Czubaj, sam uznany pisarz kryminałów, który także wydał właśnie nową powieść. Jego „Martwe popołudnie” dotyczy sprawy, która rzuca ponure światło na tzw. świętą polską trójcę, czyli politykę, biznes i media. Opis tychże stanie się zresztą pretekstem do kilku odnarratorskich złośliwości i prztyczków. Ukaże się też nam Marcin Hłasko – nowa kreacja Czubaja, inteligentna bestia, postać nazwiskiem i charakterem w luźny sposób nawiązująca do legendy autora „Pierwszego kroku w chmurach”. Czubaj, inaczej niż Bonda, odmalowuje swój świat, garściami czerpie z tradycji gatunków, bez ceregieli bawiąc się kryminalnymi konwencjami. Choć trzeba przyznać, że powieść Bondy jest nieco bardziej wciągająca.

Ocena: 4/6

*

Mariusz Czubaj, Martwe popołudnie, Albatros/Kuryłowicz, Warszawa, s. 341

Książki do kupienia w sklepie internetowym Polityki: PochłaniaczMartwe popołudnie.

Polityka 23.2014 (2961) z dnia 03.06.2014; Afisz. Premiery; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Piękna i bestia"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną