Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Książki

Nihilizm pozytywny

Recenzja książki: Steve Stewart-Williams, „Darwin, Bóg i sens życia. Dlaczego teoria ewolucji zmienia wszystko, co (myśleliśmy, że) wiemy”

materiały prasowe
To książka bezlitosna. Zwłaszcza dla czytelnika mającego ugruntowane przekonania co do natury świata, religii i moralności.

Gdybym zaczął od tego, że tę pozycję można postawić w jednym szeregu z bestsellerami napisanymi przez tzw. Nowych Ateistów (Dawkinsa, Hitchensa czy Harrisa), dla wielu czytelników byłaby to rekomendacja raczej zniechęcająca niż pozytywna. Jednak „Darwin, Bóg i sens życia” Nowozelandczyka Steve’a Stewarta-Williamsa nie jest kolejnym ateistycznym manifestem, lecz przystępnie napisaną rozprawką filozoficzną, która służy pokazaniu, jakie konsekwencje dla myślenia o świecie i człowieku niesie ze sobą zrozumienie idei ewolucjonizmu. Dlaczego na przykład nie daje jej się pogodzić z rozmaitymi wersjami teizmu czy deizmu, a przede wszystkim – jak w perspektywie ewolucyjnej wypadają różne teorie ludzkiej moralności i spory o obiektywne istnienie dobra i zła.

To książka bezlitosna. Zwłaszcza dla czytelnika mającego ugruntowane przekonania co do natury świata, religii i moralności. Autor, posługując się klarownym i precyzyjnym językiem, pokazuje i wyjaśnia, dlaczego teoria Darwina (w jej współczesnym wydaniu) potraktowana z całą powagą, wiedzie do konkluzji dla jednych niepokojących, a dla innych nie do zaakceptowania: „że najprawdopodobniej nie ma Boga, życia wiecznego ani nieśmiertelnej duszy, że nie ma żadnej obiektywnej moralności, a nasze cierpienie nie ma żadnego wyższego celu, że jesteśmy nic nieznaczącym atomem bezosobowego Wszechświata i nasze istnienie nie ma sensu ani celu”. Dodajmy, że – na szczęście – to niejedyne wnioski, do jakich prowadzi czytelnika Stewart-Williams. Te inne warto poznać, sięgając po książkę.

 

Steve Stewart-Williams, Darwin, Bóg i sens życia. Dlaczego teoria ewolucji zmienia wszystko, co (myśleliśmy, że) wiemy, Wydawnictwo CiS, Warszawa 2014, s. 416

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 41.2014 (2979) z dnia 07.10.2014; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Nihilizm pozytywny"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Historia

Syntetyczni dublerzy. Czym kiedyś zastępowano paliwo, mięso, cukier...?

Paliwo, mięso, cukier – wszystko można zastąpić zamiennikami, co udowodnili chemicy w czasach kryzysów i wojen.

Andrzej Krajewski
22.11.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną