Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Czarne serca Maryi

Recenzja książki: Marcin Wójcik, „W rodzinie ojca mego”

materiały prasowe
Ciekawy zapis myśli i uczuć protestujących pod smoleńskim krzyżem staruszek, kiboli nacjonalistów czy głęboko zmartwionych działaniami ojca Tadeusza Rydzyka zakonników.

Mają w domach trzy telewizory: na jednym zawsze oglądają TV Trwam, na dwóch pozostałych Polsat i TVN24, by przyłapać media na kłamstwie. Widzą jasny związek między tureckimi protestami na placu Taksim a atakami na polską prawicę. Znajdują w sobie też motywacje, by wysłać do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji kał w bąbelkowych kopertach. Słuchacze Radia Maryja przedstawieni w tej książce zamiast przerażenia budzą jednak współczucie. Autor zbioru reportaży „W rodzinie ojca mego” Marcin Wójcik szuka przyczyn radykalnych manifestacji wiary w polskim Kościele. Oddaje agresywny język pełen starotestamentowych, nacjonalistycznych odniesień i próbuje wyjaśnić, z czego ta silna frustracja w konkretnym życiu wynika. Interesują go osoby publiczne: Krystyna Pawłowicz i Jerzy Zelnik, rozmawia też z wyznawcami księdza Natanka. Incognito spędza pół roku jako student w szkole wyższej założonej przez toruńską rozgłośnię. Skupia się na zwykłych ludziach. Powstaje ciekawy zapis myśli i uczuć protestujących pod smoleńskim krzyżem staruszek, kiboli nacjonalistów czy głęboko zmartwionych działaniami ojca Tadeusza Rydzyka zakonników. Marcin Kącki z „Gazety Wyborczej”, gdzie część reportaży została wcześniej wydrukowana, nazwał tę książkę prawdziwym catholic thrillerem. Rzeczywiście, rozgrywki między biskupami i politykami mrożą krew w żyłach. Silniejszą reakcją po lekturze jest jednak przygnębienie, bo wsłuchani w słowa ojca Rydzyka alternatywnej wspólnoty w Polsce nie znajdują.

Marcin Wójcik, W rodzinie ojca mego, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec, s. 272

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 13.2015 (3002) z dnia 24.03.2015; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Czarne serca Maryi"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną