Książki

Wspaniałe lata 80.

Recenzja książki: Petr Šabach, „Pijane banany”

materiały prasowe
Czwarta już w polskim tłumaczeniu powieść Šabacha pokazuje, że mottem twórczości autora „Gówno się pali” jest hasło „Im mniej, tym więcej”.

„Coś mnie się zdaje, że czereśnie będą w tym roku spore jak końskie jaja” – typowo szwejkowski początek „Pijanych bananów” wyraźnie uświadamia, kto jest literackim mistrzem Petra Šabacha, jednego z najpopularniejszych czeskich humorystów. Oczywiście Jaroslav Hašek. Ale też Bohumil Hrabal. Czyli dwaj giganci anegdoty, którzy na bazie knajpianej gadki – typowo czeskiej specjalności – potrafili zbudować literackie majstersztyki. Šabach nauczył się od nich, że nie istnieją peryferie życia i że w każdym, nawet najbardziej banalnym przejawie rzeczywistości kryje się literacki potencjał. Czwarta już w polskim tłumaczeniu powieść Šabacha pokazuje, że mottem twórczości autora „Gówno się pali” jest hasło „Im mniej, tym więcej”. To główny paradoks tej twórczości, który zapewnił jej spory sukces.

Fantazja jest w „Pijanych bananach” kluczowa, bo za jej pomocą można ubarwić szarą codzienność lat 80. O to przede wszystkim chodzi bohaterom Šabacha – jak pokonać nudę i beznadzieję, jak dać dyla z husakowskiej normalizacji, jak wykiwać system, nawet jeśli jest to tylko system szkolnictwa. Nieustannie ironizujący Šabach nie ukrywa jednak swojego sentymentu dla poprzedniej epoki, w której wszelki chłam mógł stać się wartościowy. Dla nieuleczalnych nostalgików lektura „Pijanych bananów” powinna być rzeczą obowiązkową – koniecznie z równoczesnym obejrzeniem „Pupendo” lub innego filmu na podstawie prozy Šabacha oraz odtworzeniem na YouTube hitu „Holky z naší školky”. A dla wszystkich pozostałych będzie z pewnością świetną zabawą.

Petr Šabach, Pijane banany, przeł. Julia Różewicz, Afera, Wrocław 2015, s. 228

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 26.2015 (3015) z dnia 23.06.2015; Afisz. Premiery; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Wspaniałe lata 80."
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Jak zostałem obrońcą życia. Reporter „Polityki” na szkoleniu antyaborcyjnym

Projekt ustawy zakazującej aborcji, homofobusy, banery ze zdjęciami abortowanych płodów. By przebić się ze swoim przekazem, Fundacja Pro – Prawo do życia idzie szeroko. Szeroko też werbuje, bo również wśród dziennikarzy „Polityki”.

Mateusz Witczak
03.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną