Książki

Smak polski

Recenzja książki: Pod red. Moniki Kozień, Marty Miskowiec i Agaty Pankiewicz, „Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna”

materiały prasowe
Zgromadzone w zbiorze fotografie z mniejszych miejscowości obrazują ogromną inwencję Polaków w stwarzaniu pozorów upiększania przestrzeni.

Czym jest tytułowe Hawaikum? To egzotyka podwórkowa, naiwna wrażliwość na piękno kierująca się złym smakiem. Bardziej formalna odpowiedź brzmi, że to zbiór wyobrażeń o estetyce Polski B. Zdając sobie sprawę z groteskowego charakteru kultury prowincji, autorzy zebranych tu esejów (m.in. Jan Sowa, Filip Springer, Ziemowit Szczerek, Józef Tischner) proponują nowe spojrzenie na gust odciskający się na polskiej przestrzeni. W chęci upiększania rzeczywistości dostrzegają tęsknotę za egzotyką i tropikami. Nie bez powodu zbiór otwiera znany tekst Józefa Tischnera o melancholii rodzącej się z porażki, która przesądza o zdegradowanym sposobie życia. Melancholia w tym kontekście oznacza także zgodę na zastane warunki, które można tylko regulować w ramach swoich możliwości. Nic więc dziwnego, że w kraju wielkich równin i szarych chmur sposobem na urozmaicenie krajobrazu będzie jaskrawa elewacja budynku, fikuśna gipsowa figurka albo nawet skromna palma. A szlagier Tercetu Egzotycznego „Hawaj jest piękny” do tej pory cieszy się popularnością.

Zgromadzone w zbiorze fotografie z mniejszych miejscowości autorstwa Agaty Pankiewicz i Marcina Przybyłko obrazują ogromną inwencję Polaków w stwarzaniu pozorów upiększania przestrzeni, a kolejne przykłady podsuwają autorzy tekstów, podchodzący do opisywanych zjawisk z dużą dozą pobłażliwości. Tłumaczenie niewydarzenia elementów polskiej przestrzeni poprzez odniesienie do egzotyki jest kuszące i nowatorskie, całość jednak krąży po powierzchni zjawisk, jedynie je klasyfikując.

Pod red. Moniki Kozień, Marty Miskowiec i Agaty Pankiewicz, Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna, Czarne, Wołowiec 2015, s. 272

Polityka 37.2015 (3026) z dnia 08.09.2015; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Smak polski"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Butelki z benzyną w formacie JPG, czyli sztuka protestu

Od kilkunastu lat chodzę na demonstracje dopominające się o prawa kobiet czy mniejszości. Grzecznie już było – mówi grafik Jarek Kubicki, twórca plakatów, które stały się wizualnymi symbolami obecnego protestu.

Jakub Knera
28.10.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną