Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Piękna i włóczęga

Recenzja książki: Alysia Abbott, „Tęczowe San Francisco. Wspomnienia o moim ojcu”

materiały prasowe
Ta książka to nie tyle biografia czy autobiografia, ile świetnie naszkicowany portret podwójny nieco zdziecinniałego ojca i córki, która zdaje tę relację z dużym zrozumieniem dla ich nieporadnej, ale jednak miłości.

To nie jest jeszcze jedna opowieść o powstających w latach 70. zrębach ruchu LGBT, najpierw manifestujących wolność, później głośno dochodzących swych praw, a na końcu mierzących się z nowym wrogiem, śmiercionośną chorobą AIDS. W takim kontekście należy czytać „Tęczowe San Francisco”, choć to przede wszystkim historia dorastania i rodzicielstwa, które tutaj wydaje się szczególnym wyzwaniem. Amerykańska pisarka Alysia Abbott według wszelkiego prawdopodobieństwa powinna była doświadczyć traumy – jej matka nagle i wcześnie zginęła w wypadku samochodowym, ojciec, poeta Steve Abbott, nie dorastał zaś do swej roli. Po śmierci żony (wcześniej zresztą też – pozostawali w otwartym związku) wdawał się w rozmaite romanse z mężczyznami, ze zmiennym szczęściem próbował sił w gejowskich kręgach literackich, bywał lekkoduchem. Jego metody wychowawcze były mało konwencjonalne, by nie powiedzieć – spontaniczne i nieprzemyślane. W roli opiekunów i niań występowali zaś zmieniający się wciąż i nie mniej barwni współlokatorzy, draq queens, amatorzy przebieranek i kolejni kochankowie.

Alysia o latach dzieciństwa i dorastania w liberalnej dzielnicy Haight-Ashbury w San Francisco opowiada, opierając się na dziennikach i wierszach zmarłego na AIDS ojca, które siłą rzeczy musi skonfrontować z własnymi wspomnieniami. Ta książka to nie tyle biografia czy autobiografia, ile świetnie naszkicowany portret podwójny nieco zdziecinniałego ojca i córki, która zdaje tę relację z dużym zrozumieniem dla ich nieporadnej, ale jednak miłości.

Alysia Abbott, Tęczowe San Francisco. Wspomnienia o moim ojcu, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2015, s. 320

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

 

Polityka 40.2015 (3029) z dnia 29.09.2015; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Piękna i włóczęga"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną