Książki

I co z tego?

Recenzja książki: Olga Święcicka, „Mnie nie ma. Rozmowa z Maciejem Nowakiem”

materiały prasowe
W nadmiarze wywiadów rzek trudno odpędzić myśl, że ich autorzy idą na łatwiznę, zamiast tworzyć reporterskie, wielogłosowe sylwetki, po prostu włączają dyktafon. Podobny zarzut można postawić tej książce.

Maciej Nowak – były szef Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Instytutu Teatralnego, obecnie łączący dyrektorowanie poznańskiemu Teatrowi Polskiemu z jurorowaniem w polsatowskim show „Top Chef” – nigdy swoich poglądów nie ukrywał. Nie tylko ze sfery, w której, jak sam zauważa, funkcjonuje: „jedzenie, pedalstwo, teatr”. Przeciwnie, prezentował je w licznych wywiadach i w felietonach prasowych. Ponownie więc nie szczędzi krytyki kapitalistycznej Polsce, przywołuje osiągnięcia PRL (przy okazji przypominając, że wbrew dzisiejszym głosom nie wszyscy jego obywatele byli represjonowanymi bohaterami walki o wolność). Wyśmiewa mody aspirującej klasy średniej, także kulinarne. Sprzeciwia się budowaniu przez gejowskich działaczy wizerunku geja ofiary, sam jest za pokazywaniem ludzi sukcesu, których jedną z wielu cech jest homoseksualizm. Ciekawiej robi się, gdy mówi o rzeczach, o których dotąd nie pisał – intymnych. O trudnych związkach z młodszymi partnerami, o poczuciu osobności, o stosunku do swojego ciała: „Wiem, że jestem grubasem. A tak szczerze to bardziej jestem zagubioną w sobie małą dziewczynką. Jest we mnie wielki dysonans między tą moją ofensywną fizycznością a choćby cichym głosem”. „Proponowałem dla naszej książki tytuł »I co z tego?«, bo chciałem zasiać zwątpienie, czy na pewno trzeba wkładać siebie w jakiekolwiek ramy” – mówi Nowak. Dlatego mimo zastrzeżeń książkę przeczytać warto. W świecie, który premiuje proste recepty, jednoznaczne etykietki i łatwe podziały na „naszych” i „ich”, przypomina, że człowiek, a z nim świat są znacznie bardziej skomplikowani.

Olga Święcicka, Mnie nie ma. Rozmowa z Maciejem Nowakiem, Wyd. Czarne, Wołowiec 2015, s. 253

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 45.2015 (3034) z dnia 03.11.2015; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "I co z tego?"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Zapomniana historia Mietka Kosza

Film Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza” z brawurową rolą Dawida Ogrodnika przypomina wielką postać tytułowego niewidomego pianisty. To powód, by raz jeszcze zastanowić się nad wciąż nośnym mitem artysty straceńca.

Mirosław Pęczak
19.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną