Książki

Pilch rozgadany

Recenzja książki: Ewelina Pietrowiak, „Zawsze nie ma nigdy. Jerzy Pilch w rozmowach z Eweliną Pietrowiak”

materiały prasowe
Wszystko wskazuje na to, że ta rozmowa się Pilchowi przysłużyła.

W ostatnich latach Jerzy Pilch często wspominał o chęci napisania „Autobiografii w sensie ścisłym”. Przedsmakiem będzie z pewnością zapowiadana książka Katarzyny Kubisiowskiej „Podwójna gra”, czyli biografia pisarza, którą z kolei poprzedza wywiad rzeka „Zawsze nie ma nigdy” przeprowadzony przez Ewelinę Pietrowiak. Przeprowadzić z Pilchem wywiad – i to nie krótki, prasowy, ale dogłębną rozmowę na ćwierć tysiąca stron – to, mając na uwadze jego dość umiarkowaną chęć do eksponowania swojej prywatności, nie lada wyzwanie. Ewelinie Pietrowiak się udało – nie tylko dlatego, że wie o Jerzym Pilchu dużo (występuje przecież w „Drugim dzienniku” – ukryta pod inicjałami – jako osoba, która „stała się pierwowzorem głównej postaci kobiecej w Mocnym Aniele”), ale też z powodów dużo bardziej pryncypialnych. Pietrowiak jest równorzędnym rozmówcą, ponieważ potrafi nie tylko zadawać celne pytania, ale też mądrze słuchać i wyciągać wnioski.

Rozmowa zaczyna się – jakżeby inaczej – od biblioteki. A potem mamy, ilustrowany kapitalnymi zdjęciami z archiwum pisarza, dogłębny przegląd Pilchowych tematów – literaccy idole i koledzy po piórze, futbol i kobiety, Bóg i demony, zgubne nałogi i przywracające do życia rytuały, wiślańskie korzenie, krakowskie miejsca magiczne i warszawskie przechadzki. O tym wszystkim Pilch pisał i mówił wiele razy, ale nigdy nie był tak bezpośredni – któż mógł na przykład przypuszczać, że Pilch jako 14-latek znalazł się na teatralnej scenie razem z Bogumiłem Kobielą? W epilogu wywiadu autor „Innych rozkoszy” daje pewne świadectwo: „Odzyskałem głos w Niedzielę Wielkanocną w Wiśle”. Być może jest to daleko idący wniosek, ale wszystko wskazuje na to, że ta rozmowa się Pilchowi przysłużyła.

Zawsze nie ma nigdy. Jerzy Pilch w rozmowach z Eweliną Pietrowiak, Wydawnictwo Literackie, s. 356

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 5.2016 (3044) z dnia 26.01.2016; Afisz. Premiery; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Pilch rozgadany"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Brunatne Podhale: Fajne chopaki, ideologiczne i narodowościowe

„Mundury – co tam. Schludnie ubrani. Po Chochołowskiej chodzą? A gdzie mają chodzić? Co do tych Żydów, to raczej niepotrzebnie na nich krzyczą. On osobiście raczej by nie krzyczał. Ale Żydzi są przebiegli, mają pieniądze, rządzą na świecie. Tak było, jest i będzie”.

Przemysław Witkowski
24.11.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną