Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Głębokie cięcie

Recenzja książki: Hanya Yanagihara, „Małe życie”

materiały prasowe
Książka wzbudziła w Stanach wielkie emocje, ogłoszono ją najgłośniejszą powieścią 2015 r.

Będzie bolało. Hanya Yanagihara sprawia, że czytelnik uczestniczy w niewyobrażalnym cierpieniu. „Małe życie”, druga powieść amerykańskiej pisarki rodem z Hawajów, opowiada historię Jude’a i jego przyjaciół. Jest powolnym odkrywaniem dzieciństwa głównego bohatera, szukaniem odpowiedzi na pytanie, dlaczego boi się kontaktu cielesnego. Dlaczego musi się ciąć? Dlaczego za wszystko przeprasza? Dlaczego myśli o sobie jako o potworze? A jednocześnie nie zgadza się na terapię, jego przeszłość poznaje tylko jedna osoba, najbliższy przyjaciel i partner. Ta powieść pozwala czytelnikowi zrozumieć, jak może czuć się ktoś, kto zamierza przypalić sobie kawałek ciała i zastanawia się, jak to zorganizować, żeby wyglądało na wypadek. Sceneria jest ograniczona do minimum, mamy tylko dialogi we wnętrzach (gotowy materiał na scenariusz filmowy), nie wiemy, kiedy rzecz się rozgrywa, świat zewnętrzny zdaje się nie istnieć. Chodzi o to, że w tym „małym życiu” Jude’a liczy się tylko cień przeszłości, którego nie można się pozbyć. Mimo że już jako dorosły Jude jest wreszcie otoczony miłością i oddaniem. Yanagihara wynagradza mu przeszłość szczodrze, o tyle, o ile literatura może mieć siłę zbawczą.

Jednak kilka rzeczy budzi opór: czytamy tę powieść emocjami, strona literacka schodzi na plan dalszy, ale tych potworności jest tak dużo, że sprawiają wrażenie nieprawdopodobnego nadmiaru. Książka wzbudziła w Stanach wielkie emocje, ogłoszono ją najgłośniejszą powieścią 2015 r., a kiedy jeden z recenzentów ją skrytykował, sam wydawca mu odpowiedział, że jest niewrażliwym czytelnikiem, bo książka działa terapeutycznie. Otóż jednak nie, wielkie cierpienie nie gwarantuje jeszcze wielkiej literatury.

Hanya Yanagihara, Małe życie, przeł. Jolanta Kozak, W.A.B., Warszawa 2016, s. 816

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 18.2016 (3057) z dnia 26.04.2016; Afisz. Premiery; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Głębokie cięcie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną