Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Niewypał

Recenzja książki: Jacek Hugo-Bader, „Skucha”

materiały prasowe
Książkę czyta się jak powieść sensacyjną. Fani reportażu też nie odejdą od stołu głodni. Prawie 30 lat Polski na złotej tacy.

Skucha to takie zapomniane słowo. Zupełnie jak większość bohaterów tej książki. Marek Latos, Andrzej Firląg, Iza Gocman, Stasio Karasiński, Fred R. Jest też kilku znanych – Michał Boni, Maciej Zalewski, Marek Hołuszko – których jednak poznajemy jakby od nowa. Łączy ich organizacja – Międzyzakładowy Komitet Koordynacyjny NSZZ Solidarność. I tygodnik „Wola”, którego wydawanie ciągnęli w najtrudniejszych dla opozycji latach 80. Temat z pogranicza archeologii opozycji i martyrologii narodu polskiego. Ale „Skuchę” czyta się jak powieść sensacyjną. Fani reportażu też nie odejdą od stołu głodni. Prawie 30 lat Polski na złotej tacy.

Pierwsze podejście do „Skuchy” Hugo-Bader zrobił lata temu. No i oczywiście skucha. Redaktorzy nie zrozumieli, bohaterzy pogonili. No bo jak w czasach wielkiego sukcesu pisać o ludziach przegranych?

Tyle że ta nowa wywalczona Polska wcale nie była dla wszystkich taka fajna. Życie rozdzielało razy demokratycznie. Zalewski wylądował w więzieniu, Boniego przygniótł kawałek papieru z IPN. Marek Hołuszko okazał się Ewą Hołuszką. W nowej Polsce z przyjaciół stali się często wrogami. Z herosów opozycji – wrakami. Książka ukazuje się w momencie, w którym dopełnia się pewna rzeczywistość polityczna i rodzi się nowa. A polityka w tej książce to ważny bohater. Hugo-Bader pięknie tłumaczy, skąd się ten nowy porządek bierze: „Nasze nieszczęście, grzech założycielski III Rzeczypospolitej, założycielska niesprawiedliwość. W fundamencie naszego kraju zamurowany jest niewypał, który kiedyś może pierdolnąć”. To nie przypadek, że zawleczka na drzewie kończy tę książkę.

Jacek Hugo-Bader, Skucha, Agora, Czarne, Warszawa–Wołowiec 2016, s. 320

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 20.2016 (3059) z dnia 10.05.2016; Afisz. Premiery; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Niewypał"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Za dużo leków, diagnoz depresji, autyzmu i ADHD? Wielki spór w psychiatrii

Narasta sprzeciw wobec tradycyjnej psychiatrii. Zamiast u lekarzy pomocy szukamy w aplikacjach i poradnikach. Dwie książki próbują uporządkować ten chaos. Z różnym skutkiem.

Paweł Walewski
12.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną