Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Społeczne zasieki

Recenzja książki: Stowarzyszenie Reporterów Rekolektyw, „Obrażenia. Pobici z Polską”

materiały prasowe
Reporter może napisać diagnozę, wyjaśnić mechanizm, poruszyć serca. Nad naprawą niech się pogłowią aktywiści, politycy, ale i zwyczajni obywatele.

Najpierw skład drużyny: Urszula Jabłońska, Magdalena Kicińska, Kaja Puto, Małgorzata Rejmer, Ziemowit Szczerek, Mirosław Wlekły, Maciej Wasielewski, Agnieszka Wójcińska. Młodzi reporterzy, już uznani, założyli Rekolektyw: z potrzeby wspólnoty, wbrew naturze profesji samotników. Cel: zrozumieć Polskę po drugiej stronie społecznych zasieków. Bohaterami ich opowieści, prócz konkretnych osób, są polski foch, hejt, żółć, lekceważenie. O co i dlaczego się obrażamy? Co jest motorem naszych frustracji? Czego się boimy? Losy ich bohaterów wiodą nieraz ku porażkom systemu, jaki stworzyliśmy po 1989 r. To świat o niskim społecznym zaufaniu, w którym zamykamy się w odizolowanych od siebie plemionach. W jednej z opowieści pada pytanie klucz: „Jeśli sami sobie nie ufamy, to jak mamy ufać obcym?” (à propos uchodźców). Jesteśmy więc niedojrzali, infantylni, narcystyczni? Tak zapewne też jest, ale to zbyt kojąca konstatacja. Wolę inną: że stworzyliśmy Polskę, w której zbyt wielu zostało odtrąconych. „Rekolektywiści” zaś zbyt mocno biją się w piersi, gdy mówią, że nie udało im się przejść na drugą stronę zasieków, mimo że próbowali. I tak zrobili ważny krok: stworzyli Polaków portret, który pomaga rozumieć, co się dzieje. Reporter może napisać diagnozę, wyjaśnić mechanizm, poruszyć serca. Nad naprawą niech się pogłowią aktywiści, politycy, ale i zwyczajni obywatele.

Stowarzyszenie Reporterów Rekolektyw, Obrażenia. Pobici z Polską, Wielka Litera, Warszawa 2016, s. 222

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 28.2016 (3067) z dnia 05.07.2016; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Społeczne zasieki"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Kim pan jest, panie W.? Skąd się wziął i na czym dorobił cichy bohater afery taśmowej

Cała Polska usłyszała o zeznaniach Marcina W. Najpierw, że Marek Falenta sprzedał Rosjanom słynne „taśmy prawdy”; potem, że Michał Tusk przyjął 600 tys. euro łapówki. Ale równie ciekawe jak zeznania są biznesy Marcina W. I jego związki z CBA.

Marek Czarkowski
05.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną