Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Uciekaj wyżej

Recenzja książki: Katarzyna Boni, „Ganbare! Warsztaty umierania”

Agora / materiały prasowe
Książka jest połączeniem reportażu o życiu Japonii po trzykrotnej katastrofie: tsunami, trzęsieniu ziemi i wybuchu elektrowni atomowej, i próbą opisu kultury związanej ze śmiercią.

Już sam tytuł brzmi paradoksalnie: Ganbare! – to okrzyk oznaczający „daj z siebie wszystko, walcz!”, powtarzany w północno-zachodnim regionie Japonii dotkniętym w 2011 r. przez tsunami. I ten okrzyk zderzony jest z „warsztatami umierania”, które w Japonii są popularne, chodzi o to, by przygotować się na śmierć i dobrze wykorzystać pozostałe życie. Ten paradoks dobrze ujmuje niezwykłość książki Katarzyny Boni, która jest połączeniem reportażu o życiu Japonii po trzykrotnej katastrofie: tsunami, trzęsieniu ziemi i wybuchu elektrowni atomowej, i próbą opisu kultury związanej ze śmiercią. Dobrze to widać w kinie japońskim, nawet tym najbardziej współczesnym – znajdziemy w nim obrzędy pogrzebowe, obrazy żałoby, duchy, bo „w Japonii obok żywych żyją zmarli”. W książce co chwila pojawiają się wyliczenia: listy przedmiotów, które wyrzuca morze lub które wyławiają nurkowie, ale i listy z zaleceniami, jak radzić sobie po katastrofie, listy pierwiastków promieniotwórczych, listy produktów przesyłanych do badania poziomu skażenia. Wyliczenie jest figurą melancholii i żałoby, i taką funkcję pełni ono w książce Boni. Zwłaszcza że wszystkie zalecenia brzmią niewystarczająco wobec tak wielkiego zagrożenia: uciekaj wyżej, schowaj się pod stół, regały przytwierdź do ściany, a książki owiń łańcuchem. Z drugiej strony, znajdziemy tu opisy obfitości potraw i bogactwa przyrody terenów skażonych. Boni opisuje życie w cieniu katastrofy, nie tylko tej z 2011 r., ale i w cieniu nieuchronnej śmierci. I uświadamia, że warsztaty umierania przydałyby się każdemu z nas.

Katarzyna Boni, Ganbare! Warsztaty umierania, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2016, s. 304

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 31.2016 (3070) z dnia 26.07.2016; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Uciekaj wyżej"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną