Książki

Uciekaj wyżej

Recenzja książki: Katarzyna Boni, „Ganbare! Warsztaty umierania”

Agora / materiały prasowe
Książka jest połączeniem reportażu o życiu Japonii po trzykrotnej katastrofie: tsunami, trzęsieniu ziemi i wybuchu elektrowni atomowej, i próbą opisu kultury związanej ze śmiercią.

Już sam tytuł brzmi paradoksalnie: Ganbare! – to okrzyk oznaczający „daj z siebie wszystko, walcz!”, powtarzany w północno-zachodnim regionie Japonii dotkniętym w 2011 r. przez tsunami. I ten okrzyk zderzony jest z „warsztatami umierania”, które w Japonii są popularne, chodzi o to, by przygotować się na śmierć i dobrze wykorzystać pozostałe życie. Ten paradoks dobrze ujmuje niezwykłość książki Katarzyny Boni, która jest połączeniem reportażu o życiu Japonii po trzykrotnej katastrofie: tsunami, trzęsieniu ziemi i wybuchu elektrowni atomowej, i próbą opisu kultury związanej ze śmiercią. Dobrze to widać w kinie japońskim, nawet tym najbardziej współczesnym – znajdziemy w nim obrzędy pogrzebowe, obrazy żałoby, duchy, bo „w Japonii obok żywych żyją zmarli”. W książce co chwila pojawiają się wyliczenia: listy przedmiotów, które wyrzuca morze lub które wyławiają nurkowie, ale i listy z zaleceniami, jak radzić sobie po katastrofie, listy pierwiastków promieniotwórczych, listy produktów przesyłanych do badania poziomu skażenia. Wyliczenie jest figurą melancholii i żałoby, i taką funkcję pełni ono w książce Boni. Zwłaszcza że wszystkie zalecenia brzmią niewystarczająco wobec tak wielkiego zagrożenia: uciekaj wyżej, schowaj się pod stół, regały przytwierdź do ściany, a książki owiń łańcuchem. Z drugiej strony, znajdziemy tu opisy obfitości potraw i bogactwa przyrody terenów skażonych. Boni opisuje życie w cieniu katastrofy, nie tylko tej z 2011 r., ale i w cieniu nieuchronnej śmierci. I uświadamia, że warsztaty umierania przydałyby się każdemu z nas.

Katarzyna Boni, Ganbare! Warsztaty umierania, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2016, s. 304

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 31.2016 (3070) z dnia 26.07.2016; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Uciekaj wyżej"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną