Książki

Krzywda i tęsknota

Recenzja książki: Filip Springer, „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”

materiały prasowe
Świetna praca pod względem artystycznym i niebanalna, jeśli chodzi o stronę techniczną.

Książka Filipa Springera to finalna część szeroko zakrojonego projektu dokumentalnego opisującego życie mieszkańców 31 byłych miast wojewódzkich, które swój status utraciły w 1999 r. na mocy nowej reformy administracyjnej. Projektu czynnie współtworzonego przez studentów oraz mieszkańców miast. Efekt? Dość zaskakujący. Okazuje się bowiem, że – wbrew obiegowym opiniom – w mniejszych miastach można żyć na wielką skalę. Gdy mowa o byłych miastach wojewódzkich – od Koszalina po Krosno, od Suwałk po Jelenią Górę – pojawia się pewien schemat. Najpierw, w 1975 r., awans na stolicę województwa, przyrost ludności, rozwój przemysłu, potem rok 1989, przemiana ustrojowa, prywatyzacja, upadek kolejnych fabryk, wreszcie rok 1999 i ostateczna degradacja, której efektem jest rosnące bezrobocie.

Tymczasem sprawa nie jest tak oczywista. Springer stawia tezę, że byłymi miastami wojewódzkimi targają dwa uczucia – poczucie krzywdy i tęsknota. Ale zaraz tezę tę ochoczo obala, pokazując, że w dobie zmęczenia pogonią za karierą w dużych miastach zaczyna liczyć się to, co lokalne i prywatne. Sukces na swoich śmieciach smakuje lepiej – przekonują rozmówcy Springera. „To jest idealne miejsce do życia, miasto w ludzkiej skali, dobre do bycia z innymi” – zdanie zasłyszane w Zamościu pasuje także do pozostałych miast. I jeszcze: „Trzeba mieć sporo determinacji do bycia świnią w takiej małej społeczności”. Warto zapamiętać te zdania, możliwe, że staną się one wyznacznikami przyszłych trendów społecznych. Niewykluczone bowiem, że najważniejszym aspektem projektu Springera et consortes – świetnego pod względem artystycznym i niebanalnego, jeśli chodzi o stronę techniczną – jest jego potencjał socjologiczny.

Filip Springer, Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast, Karakter, Kraków 2016, s. 320

20 września o godzinie 18.00 zapraszamy do redakcji POLITYKI na spotkanie z Filipem Springerem, które poprowadzi Edwin Bendyk.

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 38.2016 (3077) z dnia 13.09.2016; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Krzywda i tęsknota"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną