Książki

Konfesjonał na przystanku

Recenzja komiksu: Marcin Kołodziejczyk, Marcin Podolec, „Morze po kolana”

mat. pr.
Dla tych, którzy znają polską prowincję, album Podolca i Kołodziejczyka nie będzie zaskoczeniem. Potwierdzi to, co o niej już wiedzą.

Wbrew temu, co głosi wydawniczy blurb („Uwaga! Tego jeszcze nie było”), połączenie komiksu i reportażu nie jest niczym nowym. Na Zachodzie ma ponad 20-letnią tradycję, własny kanon i gwiazdy, jak Joe Sacco, Igort czy duet Matt Bors&David Axe. Na rodzimym podwórku też dochodziło już do udanych wspólnych projektów dziennikarzy i rysowników (cykl „W-WA” czy rysunkowe wywiady tria Truściński, Kwaśniewski i Kłoś). Niemniej „Morze po kolana” to ciekawy przykład tzw. comics journalism, ale przede wszystkim dlatego, że reporter Marcin Kołodziejczyk i rysownik Marcin Podolec mają podobną wrażliwość.

Dobry komiks opowiada o rzeczywistości za pomocą obrazu, a nadmiar słów jest niewskazany. Tymczasem każdy, kto zna reportaże Marcina Kołodziejczyka, wie, że ich siłą jest przede wszystkim doskonałe wyczucie codziennego języka, uchwycenie frazy, potoczysty styl. Ten językowy rozmach w komiksie siłą rzeczy musiał skurczyć się do dialogów, a ciężar fabuły zostaje przeniesiony na nostalgiczne, smutne i nastrojowe rysunki Podolca, który szczęśliwie doskonale potrafi wizualizować emocje i nie stosuje graficznych banałów. Tyle że fabuła nie jest najmocniejszą stroną „Morza po kolana”. To historia trzech rozczarowanych życiem mężczyzn, którzy siedząc na przystanku w małej nadmorskiej miejscowości, dokonują rachunku sumienia. A atmosfera końca sezonu nie nastraja ich optymistycznie. Dla tych, którzy znają polską prowincję, album Podolca i Kołodziejczyka nie będzie zaskoczeniem. Potwierdzi to, co o niej już wiedzą.

Marcin Kołodziejczyk, Marcin Podolec, Morze po kolana, Wielka Litera 2016, s. 158

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 46.2016 (3085) z dnia 07.11.2016; Afisz. Premiery; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Konfesjonał na przystanku"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną