Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Książki

Z kajakiem wśród ludzi

Recenzja książki: Paul Theroux, „Szczęśliwe wyspy Oceanii. Wiosłując przez Pacyfik”

Czarne / materiały prasowe
Kiedy już czytelnik odłoży „Szczęśliwe wyspy” na półkę, pozbawione sentymentalizmu obrazy raju ginącego pod hałdami śmieci uparcie powracają i bodą jego jaźń.

Proces poszukiwania wewnętrznej integralności bywa mozolny, bolesny i można się podczas niego nabawić grzybicy. Idąc za sugestią Junga, mówiącą, że jaźni najskuteczniej poszukuje się poza domem, amerykański pisarz Paul Theroux już od pół wieku naraża się za nas – i relacjonuje. Podróżowanie („turysta nie wie, gdzie był, podróżnik nie wie, dokąd zmierza”) wystawia jednak psyche, a zwłaszcza somę, na kontakty z ludźmi, także przypadkowymi. Na opisanych w wydanej po raz pierwszy w 1992 r. książce wyspach Oceanii zdarzają się, niestety, i tacy. „Tanne zamieszkiwali ludzie niscy, chmurni, tępi” – pisze autor. „Większość mieszkańców Utungake wydała mi się niewiarygodnie głupia i rozlazła”, obserwuje. Podróżnik narażony jest też na konfrontacje z osobami, które (chyba) nie czytały jego książek: „Aborygeni nosili dziwne ubrania (…). Żaden z nich nie pojawił się na moich wykładach”. Ale były i miłe niespodzianki: „Kiedy w bibliotece publicznej ujrzałem wiele egzemplarzy moich dzieł, nie miałem żadnych wątpliwości, że to nadzwyczaj cywilizowane miasto”. Doprawdy na trudną próbę wystawia tych, którzy znają Theroux ze znakomitych, przenikliwych destylatów rzeczywistości, takich jak „Wybrzeże Moskitów” czy nawet „Saint Jack”. Być może nieuniknioną konsekwencją szukania integralności pod wpływem rozwodu (Theroux wiosłuje, żeby być znowu kochanym) jest utrata poczucia dystansu – do siebie i świata. Jednak kiedy już czytelnik odłoży „Szczęśliwe wyspy” na półkę, pozbawione sentymentalizmu obrazy raju ginącego pod hałdami śmieci uparcie powracają i bodą jego jaźń.

Paul Theroux, Szczęśliwe wyspy Oceanii. Wiosłując przez Pacyfik, przeł. Michał Szczubiałka, Czarne, Wołowiec 2017, s. 832

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 8.2017 (3099) z dnia 21.02.2017; Afisz. Premiery; s. 104
Oryginalny tytuł tekstu: "Z kajakiem wśród ludzi"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Świat

Gerhard Schröder, towarzysz Putina. Toksyczny związek na dobre i złe

Były kanclerz Gerhard Schröder, który wciąż nie wyrzekł się przyjaźni z gospodarzem Kremla, jest symbolem wszystkich niemieckich problemów z Rosją. Ale wcale nie najgorszym.

Marek Orzechowski
19.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną