Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Książki

Banał w hipsterskim opakowaniu

Recenzja książki: B. Chomątowska, D. Gruszka, D. Lis, U. Pieczek, „Jakoś to będzie. Szczęście po polsku”

materiały prasowe
Ten rodzaj publikacji rządzi się swoimi prawami i trudno wymagać, by dawał nam pogłębiony obraz polskiego społeczeństwa.

Choć reklamowana jako polska odpowiedź na skandynawskie poradniki slow life, nie jest to książka, w której znajdziemy porady, lecz raczej charakterystykę polskiego społeczeństwa podzieloną na rozdziały poświęcone m.in. życiu, rodzinie, przyrodzie, obyczajom, wierzeniom, modzie, designowi i świętom. Kłopot polega jednak na tym, że w „Jakoś to będzie” na wszystkich poziomach dominuje banał – od klisz językowych, przez obserwacje, przywoływane przykłady, wnioski z poszczególnych części, aż po wyobrażenie Polski. Dowiadujemy się zatem, że Polacy najlepsi są w sportach indywidualnych, bo cechuje ich fantazja ułańska. Że potrafiliśmy do malucha zapakować czteroosobową rodzinę z pełnym bagażem na dwutygodniowe wczasy w Bułgarii, że gotowi jesteśmy jechać do odległej piekarni po dobry chleb, a rodzina stanowi dla nas największą wartość. Wszystko to prawda – ale tego samego dowiemy się pod warzywniakiem na rogu. Ten rodzaj publikacji rządzi się swoimi prawami i trudno wymagać, by dawał nam pogłębiony obraz polskiego społeczeństwa. Rzecz jednak w tym, że Polski, która wyłania się z zebranych tu tekstów… po prostu nie ma. W rozdziale o otwartości społecznej dowiadujemy się, ile mniejszości zamieszkuje Polskę i że „inspirujemy się wzajemną odmiennością”, a różne kultury „twórczo się przenikają”. Rzeczywistość społeczna weryfikuje tę tezę w sposób bolesny. Nie istnieją też Polacy, których obyczaje są tutaj opisane: wiosną plotą wianek ze stokrotek, jesienią wiozą rodzinę na grzyby, a przez cały rok szukają historii najbliższych zabytków. Takiego fantazmatu nawet Maria Janion nie dałaby rady opisać.

Beata Chomątowska, Dorota Gruszka, Daniel Lis, Urszula Pieczek, Jakoś to będzie. Szczęście po polsku, Znak, Kraków 2017, s. 351

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 30.2017 (3120) z dnia 25.07.2017; Afisz. Premiery; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Banał w hipsterskim opakowaniu"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Przerwane porwanie: koszmar 14-latki z Poznania. „To już z nią zostanie”

Tylko niesamowity zbieg okoliczności sprawił, że policji udało się przerwać udrękę 14-latki porwanej w Poznaniu przez matkę jej koleżanki. Było golenie głowy, przypalanie papierosami, gwałt. Co dalej by wymyśliła ta kobieta?

Violetta Krasnowska
03.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną