Książki

Piekło Komara

Recenzja książki: Michał Komar, „Piekło Conrada oraz Czterdzieści lat później”

materiały prasowe
Podróż Komara po pisarstwie Conrada jest nieustannym poszukiwaniem i rozwiązywaniem piekielnej relacji między wartościami a człowiekiem.

Tak przed laty jeden z recenzentów zatytułował swój tekst o książce Michała Komara pt. „Piekło Conrada”. Miało być chyba złośliwie, ale wyszło na odwrót – tak przynajmniej mówi dzisiaj sam Komar. Rzecz się działa w 1978 r., gdy książka akurat się ukazała, a teraz jest wznowiona, w momencie wyrzucania Conrada z kanonu reformowanej edukacji szkolnej. Komar książkę napisał lat temu 30, a dzisiaj rozmawia o niej z Bartłomiejem Sienkiewiczem, w części dołączonej niejako w prezencie dla czytelników. I to prezent prawdziwy, rozmowa jest znakomita, pełni przy tym kilka różnych funkcji. Pokazuje, w jakich okolicznościach historycznych książka powstawała, jakim cudem przebrnęła przez zapory polityczne i cenzuralne, jakim cieszyła się rezonansem.

Michał Komar, Piekło Conrada oraz Czterdzieści lat później. Z Michałem Komarem rozmawia Bartłomiej Sienkiewicz, Czuły Barbarzyńca Press, Warszawa 2017, s. 230

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 39.2017 (3129) z dnia 26.09.2017; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Piekło Komara"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001