Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Śmiechem w rasizm

Recenzja książki: Paul Beatty, „Sprzedawczyk”

Sonia Draga / materiały prasowe
Paul Beatty do historii literatury przejdzie jako pierwszy Amerykanin uhonorowany prestiżową Man Booker Prize, po tym jak kilka lat temu zmieniono zasady nagrody i już nie tylko Brytyjczycy mogli walczyć o ten laur.

Może też zapisać się w annałach jako jeden z najodważniejszych pisarzy naszych czasów, bo w „Sprzedawczyku”, opowieści o rozrywających Stany konfliktach rasowych, rozdaje ciosy na prawo i lewo, nie szczędząc nikogo, a uderza silnie i celnie, zostawiając głębokie rany. Jego powieść bawi – każde zdanie skrzy się od kąśliwego humoru. Kolejne, coraz bardziej groteskowe i absurdalne, sceny początkowo mogą wywołać uśmiech, z czasem dociera do nas jednak, że Beatty niekoniecznie kreśli karykaturę, a tylko nieco ekstrapoluje to, co już się dzieje. U niego, zaproponowany w sumie przypadkowo, powrót do segregacji rasowej w życiu publicznym okazuje się lekiem na wiele bolączek, od przywrócenia spokoju w miejskim autobusie po motywowanie młodzieży do pilniejszej nauki, i choć wszystkich to oburza, przyjmują to jednak z ulgą, jak prawdę, która uzdrawia.

Może w „Sprzedawczyku” zaskoczyć nawet nie tyle bezstronność Beatty’ego, który winę widzi po wszystkich stronach konfliktu, ale wręcz jego skłonność do bicia zwłaszcza we własne środowisko, w czarnoskórych Amerykanów – karykaturalnie przedstawia tu chyba wszystkie stereotypy, dorzucając kilka nowych, bezlitośnie obnażając wszelkie przywary i głupotki. Jego głos w dyskursie o podziałach rasowych jest tym istotniejszy, że jest to głos na nasze czasy – mówiący o tu i teraz, mówiący ostro, wyraziście i z dystansem.

Paul Beatty, Sprzedawczyk, przeł. Piotr Tarczyński, Sonia Draga, Katowice 2017, s. 416

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 5.2018 (3146) z dnia 30.01.2018; Afisz. Premiery; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Śmiechem w rasizm"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną