Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Amerykański koszmar

Recenzja książki: Edgar Hilsenrath, „Fuck America”

materiały prasowe
Hilsenrath pisze wciąż właściwie na jeden temat, wyprowadza Holocaust poza drugą wojnę, pokazując konsekwencje Zagłady.

To pierwsza jego powieść wydana w Polsce, ale w jego dorobku stanowi kolejne wielkie oskarżenie skierowane przeciwko Zachodowi. Rodzina żydowskiego kupca błaga amerykańskiego konsula o wizę, chce uciec z III Rzeszy. Cudem tylko udaje im się przeżyć wojnę, na początku lat 50. przybywają do USA. Jakob Bronsky, bohater obdarzony w dużym stopniu biografią samego autora, mieszka w tanim pokoju, często głoduje. Jego głównym zajęciem jest pisanie powieści, przywoływanie wojny i przeszłości.

Hilsenrath układa losy Bronsky’ego w groteskową opowieść o zderzeniu europejskiej biedy i amerykańskiego, nieludzkiego dobrobytu. Wyszydza karierę psychoanalizy, mieszczańską obyczajowość, wiarę w moc dolara, protestancką etykę pracy. Rozsadza ten amerykański uporządkowany świat, wprowadzając bohatera – włóczykija, łotrzyka, złodziejaszka i intelektualistę w ostatniej koszuli na grzbiecie. Bronsky, zanurzony w języku niemieckim, okazuje się obcy zarówno Amerykanom, jak i niemieckim emigrantom, rozpamiętującym wciąż przeszłość i własny status ofiary. Słabo znamy w Polsce taki sposób pisania o Holocauście, zarazem absurdalny i realistyczny, humorystyczny i oskarżycielski. Ciężar ataku Hilsenratha ustawia go w pobliżu Imre Kertesza, absurd – blisko Philipa Rotha, a jednak to autor zupełnie u nas nieobecny. Niesłusznie.

Edgar Hilsenrath, Fuck America, przeł. Ryszard Wojnakowski, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2018, s. 300

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 7.2018 (3148) z dnia 13.02.2018; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Amerykański koszmar"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną