Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Polańskich dwóch

Recenzja książki: Frédéric Zamochnikoff, Stéphane Bonnotte, "Polański. Na rozdrożu światów"

Mroczna relacja między życiem a twórczością wybitnego filmowca

Jako artysta osiągnął wszystko: światową sławę, Oscary, uwielbienie milionów fanów. Jego obrosła legendą i skandalami biografia fascynuje nieustannie. Mroczną relację między życiem a twórczością wybitnego filmowca próbowało zgłębiać wielu autorów (u nas wyspecjalizowała się w tym profesor Grażyna Stachówna z Krakowa).

W Polańskim wzbudza to dreszcz emocji – jak pisze w dedykacji do najnowszej książki jemu poświęconej, a napisanej przez Andrzeja Bątkiewicza – niestety negatywnych. Dziwić się temu nie można, pamiętając okoliczności najczęściej nagłaśnianych faktów z jego życiorysu, w świetle których odczytuje się przesłanie filmów Polańskiego. W Hollywood i w Paryżu, wszędzie gdzie reżyser pracował i mieszkał, towarzyszył mu strach, chwilami irracjonalny, najczęściej jednak bardzo konkretny: przed wspomnieniami o zagładzie krakowskiego getta, przed zemstą bandy Mansona, przed niesprawiedliwym wyrokiem sądowym za seksualne molestowanie nieletniej.

Wątek nieufności, fatalizmu, ludzkich pomówień i oskarżeń oraz wpływu, jaki to wywarło na postawę artystyczną Polańskiego, rozwija właśnie Bątkiewicz w bogato udokumentowanej monografii „Ścigany Roman Polański”, która zbiegiem okoliczności ukazała się niemal równocześnie z niezwykle wnikliwą pracą o reżyserze, pióra francuskich dziennikarzy i jego współpracowników Frédérica Zamochnikoffa oraz Stéphane Bonnotte’a „Polański. Na rozdrożu światów”. Zagranicznych autorów także interesuje motyw ucieczki przed wrogością i zawziętością losu, wątek osaczenia, niezrozumienia i walki o zachowanie tożsamości.

W odróżnieniu od Bątkiewicza skupiają się raczej na analizie bogatego dorobku twórcy „Noża w wodzie”, zadowalając się opisem obsesyjnie powracających tematów, sytuacji, a zwłaszcza dążenia reżysera do zacierania granic między bolesną rzeczywistością a mieszaniną urojeń, lęków i subiektywnych stanów emocjonalnych jego bohaterów. Obie książki czytane razem tworzą poruszający portret genialnego artysty, który całe życie toczył walkę, by nie popaść w szaleństwo. Dzięki sztuce – tak jak Szpilman – przetrwał zło.

Andrzej Bątkiewicz, Ścigany Roman Polański, Wydawnictwo BZ i W, Katowice 2006, s. 355.

Frédéric Zamochnikoff, Stéphane Bonnotte, Polański. Na rozdrożu światów, przeł. Krystyna i Krzysztof Pruscy, Wydawnictwo Cyklady, Warszawa 2006, s. 325

Polityka 4.2007 (2589) z dnia 27.01.2007; Kultura; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Polańskich dwóch"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną