Książki

Posłuchajcie o Niemenie

Recenzja audiobooka: Marek Gaszyński, "Niemen. Czas jak rzeka"

Dźwiękowa adaptacja biografii

Gdyby żył, miałby 70 lat. 16 lutego minęła rocznica urodzin Czesława Niemena i z tej okazji ukazał się audiobook Marka Gaszyńskiego „Niemen. Czas jak rzeka”. Opowieść o zmarłym w styczniu 2004 r. artyście jest dźwiękową, dwupłytową adaptacją wydanej wcześniej obszernej biografii. Otrzymaliśmy nie tylko kompendium podstawowych informacji o życiu i twórczości Niemena, ale także komentarz – bardzo wnikliwy i osobisty zarazem, gdzie tło historyczne i społeczne splata się z własnymi wspomnieniami i relacjami innych osób.

Nie ma tu nadmiernie gawędziarskiego tonu, raczej nostalgia, czemu trudno się dziwić, wszak Marek Gaszyński z Niemenem się przyjaźnił, pisał słowa do jego piosenek (vide: znakomity „Sen o Warszawie”), zna kulisy chyba wszystkich poczynań twórczych swojego bohatera. Narratorem jest sam autor, co stanowi plus dodatkowy, zwłaszcza dla admiratorów radiowego kunsztu Marka Gaszyńskiego.
 

Marek Gaszyński, Niemen. Czas jak rzeka, Wydawnictwo WAM 

 

  
 

Polityka 9.2009 (2694) z dnia 28.02.2009; Kultura; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Posłuchajcie o Niemenie"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Tłukliwe dzieła sztuki

W poszukiwaniu dzieł sztuki – szczególnie tych z ceramiki czy szkła – nie trzeba koniecznie wybierać się do galerii czy na targi. Czasami wystarczy zajrzeć do kredensu babci.

Anna Maga
27.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną